Gorzów Wlkp.: otwarcie Instytutu bp Wilhelma Pluty (zapowiedź)
16 września 2013 | 15:29 | wm Ⓒ Ⓟ
Instytut bp. Wilhelma Pluty, mający swoją siedzibę w odnowionym domu biskupów gorzowskich przy ul. 30 Stycznia w Gorzowie Wielkopolskim, rozpoczyna pierwszy rok działalności. Uroczysta inauguracja odbędzie się 22 września o godz. 16.00. Siedzibę poświęci ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Stefan Regmunt.
Wykład inauguracyjny na temat zadań Instytutu Bp Wilhelma Pluty wygłosi ks. dr Mariusz Dudka.
Bp Wilhelm Pluta w latach 1972-1986 był ordynariuszem największej wówczas w Polsce diecezji gorzowskiej, a wcześniej – od 1958 r. biskupem ordynariatu gorzowskiego. Odegrał wielką rolę w budowaniu Kościoła w północno-zachodniej Polsce. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym, jadąc do Gubina na spotkanie z tamtejszymi księżmi.
Program uroczystości inauguracyjnej przewiduje m.in powitanie uczestników spotkania przez dyrektora Instytutu ks. dr Grzegorza Cyrana, wystąpienia zaproszonych gości, podpisanie umowy o współpracy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp. poprzedzone słowem okolicznościowym prof. dr hab. Elżbiety Skorpuskiej-Raczyńskiej, rektor PWSZ.
Umowa pomiędzy Diecezją Zielonogórsko-Gorzowską a gorzowską PWSZ związana jest z działalnością Instytutu i stanowi wzajemną deklarację współpracy w dziedzinie dydaktyki, badań naukowych oraz podejmowanych przedsięwzięć kulturalnych.
Rzecznik Kurii Biskupiej ks. Andrzej Sapieha informuje, że do udziału w uroczystości inauguracyjnej zostali zaproszeni przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i miejskich, reprezentanci wyższych uczelni oraz niektórych gorzowskich i lubuskich służb, instytucji i firm.
Instytut Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. został powołany do istnienia 19 marca br. dekretem bp. Stefana Regmunta. Celem placówki ma być propagowanie kultury chrześcijańskiej, prowadzenie działalności naukowej, popularnonaukowej i edukacyjnej oraz kulturalnej i duszpasterskiej.
W Instytucie powstanie dział archiwalny, biuro ekspozycji stałej oraz grupa badawcza, która zajmie się prowadzeniem badań naukowych nad życiem i spuścizną bp. Wilhelma Pluty, historią Kościoła na pograniczu polsko-niemieckim oraz analizą tzw. znaków czasu w kontekście duszpasterskim.
W Instytucie organizowane będą otwarte dla publiczności spotkania m.in.: ”Akademickie wieczory” odbywające się 6 razy w roku oraz wykłady, zajęcia dla uczniów i studentów, koncerty, wystawy czy konkursy, prowadzona będzie działalność wydawnicza. Będzie to miejsce inicjatyw edukacyjnych o charakterze duszpasterskim typu: Diecezjalne Studium nad Małżeństwem i Rodziną, Diecezjalne Studium Ochrony Zabytków Sakralnych, kursy pastoralne i liturgiczne itp. Dyrektorem Instytutu został ks. dr Grzegorz Cyran.
Pałac Biskupi, w którym powstał Instytut bp Pluty jest zabytkiem, wybudowany został w 1902 r. przez Landsberczyków – braci Maxa i Roberta Bahrów. Do końca wojny budynek należał do niemieckiej rodziny a po wojnie stał się własnością gorzowskich biskupów. Na początku lat 90. znajdował się tam Sąd Biskupi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.