Tarnowski Gość Niedzielny ma 20 lat
12 września 2013 | 17:55 | eb Ⓒ Ⓟ
20. rocznicę powstania świętuje Tarnowski Gość Niedzielny. Z tej okazji w katedrze była Msza św. z udziałem czytelników oraz byłych i obecnych pracowników. Przy bazylice można też oglądać wystawę zdjęć z wydarzeń życia diecezji, które były relacjonowane przez tygodnik. Biskup tarnowski Andrzej Jeż, powiedział w homilii, że dziś media są instrumentem najsilniej kształtującym świadomość współczesnych mieszkańców Ziemi, dlatego troska o ich kształt, wiarygodność i ideowe oblicze jest ważnym zadaniem. Mszę św. koncelebrowali biskupi Wiesław Lechowicz i bp Władysław Bobowski oraz ok. 70 kapłanów.
Zdaniem biskupa tarnowskiej współczesna oferta prasy katolickiej jest naprawdę interesująca i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. „Tygodniki katolickie, pośród których na pierwszym miejscu plasuje się „Gość Niedzielny”, są doskonałą lekturą dla całej rodziny. Znajdujemy tam nie tylko artykuły i informacje religijne, ale również przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych, widzianych okiem chrześcijanina. Ma to olbrzymie znaczenie w naszej formacji religijnej” – mówił w homilii bp Andrzej Jeż.
Pasterz Kościoła tarnowskiego dodał też, że Gość Niedzielny jest bardzo ważnym narzędziem wspomagającym duszpasterstwo. „Warto, aby duszpasterze uświadomili sobie, że zakres ich oddziaływania jest z konieczności ograniczony czasem, którym dysponują, zdolnościami, stanem zdrowia, rytmem pracy oraz wielością różnorakich zajęć i inicjatyw. Pewne obszary w ich pracy duszpasterskiej może uzupełnić dobra prasa katolicka” – dodał.
Biskup zachęcał do lektury Gościa, podkreślając, że w systemie demokratycznym czytelnik faktycznie decyduje, jaka gazeta czy tygodnik będzie się rozwijać. „Istnienie mediów katolickich w znaczącej mierze uzależnione jest od stopnia zainteresowania odbiorców. W przeciwnym razie pozostanie kolejna przestrzeń dla mediów, które bynajmniej nie stawiają sobie za nadrzędny cel głoszenia Chrystusowej Prawdy, a czasami wręcz zadają jej kłam i sieją zło” – powiedział.
Historia tarnowskiego wydania „Gościa Niedzielnego” rozpoczęła się 25 czerwca 1993 roku. Wtedy ks. Zbigniew Adamek otrzymał nominację na redaktora diecezjalnej edycji pisma. Pierwszy numer z tarnowską wkładką pojawił się 29 sierpnia 1993 roku. Poświęcony był w większości sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, gdzie tego dnia odbywała się koronacja łaskami słynącego obrazu. Na placu koronacyjnym rozdano wtedy ponad 10 tys. egzemplarzy „Gościa Niedzielnego” z tarnowską edycją. Od października 1994 roku objętość wkładki zwiększyła się z dwóch do czterech stron, a od kwietnia 1996 roku do ośmiu stron. Od 15 sierpnia 2012 roku działa także strona internetowa Tarnowskiego Gościa Niedzielnego. Redaktorami tarnowskiego wydania byli kolejno: ks. Zbigniew Adamek, pan Grzegorz Brożek, ks. Jacek Nowak, ks. Andrzej Turek i obecnie ks. Zbigniew Wielgosz.
„Przez lata zmieniały się szata graficzna i objętość stron, ale misja jest zawsze taka sama – śledzimy życie diecezji, parafii, wspólnot i stowarzyszeń. Piszemy też o sprawach społecznych i kulturalnych” – mówi dyrektor Gościa w Tarnowie ks. Zbigniew Wielgosz. Zespół redakcyjny tworzą też Joanna Sadowska i Grzegorz Brożek, którzy przygotowują artykuły do gazety i na stronę www.tarnow.gosc.pl
Z okazji rocznicy do Tarnowa przyjechał ks. Marek Gancarczyk redaktor naczelny Gościa Niedzielnego.
„Dzięki takim dodatkom jak tarnowski udaje nam się opisywać życie od wielkiej polityki aż po wydarzenia w małej parafii. Według mnie to cudowna rzecz” – powiedział.
A już w niedzielę w parafiach diecezji tarnowskiej będzie można kupić specjalny – rocznicowy numer Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.