Tulce: 650 lat istnienia parafii pw. Narodzenia NMP
08 września 2013 | 18:14 | msz Ⓒ Ⓟ
Narodziny Maryi mówią nam, jak bardzo człowiek jest ważny dla Boga – mówił bp Zdzisław Fortuniak podczas uroczystej Mszy św. na zakończenie wielkiego odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium maryjnym w Tulcach, połączonego z inauguracją roku jubileuszowego 650-lecia parafii. W uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym uczestniczyły tłumy pielgrzymów.
Z okazji jubileuszu pozdrowienia na ręce ks. proboszcza Mariana Libery przesłał papież Franciszek. „Ojciec Święty dziękuje za dar tej parafii, za jej duchowy i materialny wzrost na przestrzeni wieków, za wszelkie dobro, jakie dzięki niej zaistniało w Kościele. Zawierza Bożej Opatrzności jej teraźniejszość i przyszłość” – odczytał na początku Eucharystii kustosz sanktuarium. Papież zachęcał też do zawierzenia wszystkich trosk Matce Bożej Tuleckiej, czczonej od 500 lat w tym sanktuarium w cudownej figurze.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że Jezus dał nam Maryję za matkę. – Maryja stała się towarzyszką i opiekunką ludzi na ich życiowych drogach – zaznaczył kaznodzieja. Podkreślił, że jest Ona całkowicie zjednoczona z Bogiem, a będąc blisko Niego „chce nam pomóc pojąć głębię powołania chrześcijańskiego”. – Tam, gdzie Bóg jest, tam jest przyszłość. Gdy pozwalamy, aby Pan Bóg oddziaływał na nasze życie, wówczas otwiera się na ziemi niebo – przekonywał bp Fortuniak. Podkreślił, że patrząc na Maryję, widzimy, że w człowieku jest miejsce dla Boga i w Bogu jest miejsce na człowieka.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę na niepokojące dążenia do wyeliminowania Boga i religii z życia publicznego, które i w Polsce znajdują podatny grunt. – Państwo bez Boga to nie tylko pogląd, to jest ścisły program działania, dlatego trzeba przypominać, że państwo i Kościół są autonomiczne i niezależne, jednak i państwo i Kościół służą temu samemu społeczeństwu – zaznaczył kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że człowiek nie jest ograniczony do porządku doczesnego, bo żyjąc na ziemi, zachowuje swoje powołanie do życia wiecznego. Kościół, trwając przy Ewangelii i pełniąc misję w świecie, prowadzi ludzi do tego, co ludzi jednoczy i umacnia. – Bez Boga człowiek dochodzi do tego, że egoizm przeważa nad solidarnością, a rzeczy materialne górują nad duchowymi – przestrzegał bp Fortuniak.
Na zakończenie Mszy św. biskup pomocnicy archidiecezji poznańskiej obchodzący w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa otrzymał od kustosza sanktuarium tuleckiego kopię figury Tuleckiej Pani.
Uroczystości odpustowe zakończyły Koronka do Bożego Miłosierdzia i uroczyste nieszpory maryjne. Trwający tydzień tegoroczny odpust odbywał się pod hasłem „Wierzyć z Maryją i Kościołem”.
Wśród 45 grup pielgrzymkowych, które przybyły do sanktuarium maryjnego były, piesze, autokarowe i rowerowe ze wsi i miasteczek, m.in. Bnina, Kórnika, Swarzędza, Borówca, Przeźmierowa, Lubonia i Kostrzyna oraz z wielu poznańskich parafii.
Jak zapowiedział ks. proboszcz Marian Libera, kustosz tuleckiego sanktuarium, z okazji trwającego jubileuszu parafii odbędzie się peregrynacja kopii figury Matki Boskiej Tuleckiej po dekanacie.
Oddalone o kilkanaście kilometrów od Poznania Tulce to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji poznańskiej. Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. Wielu pątników pieszo wytyczało sobie szlaki, by docierać do Matki. Wieść o dokonujących się tutaj za wstawiennictwem Maryi cudach niosła się bowiem daleko poza granice parafii. Pierwszej koronacji figury dokonał bp Wojciech Tolibowski w 1662 r. 2 września 1979 r. metropolita poznański abp Jerzy Stroba koronował ją koronami papieskimi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.