Ludzie nauki, rodzina, przyjaciele i studenci pożegnali ks. prof. Jana Łacha
06 września 2013 | 18:35 | eb Ⓒ Ⓟ
Na cmentarzu w Brzeźnicy koło Bochni został pochowany ks. prof. dr hab. Jan Łach – emerytowany profesor Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, były rektor tejże uczelni. Był jednym z najwybitniejszych polskich biblistów. Żegnali go ludzie nauki, a także rodzina, przyjaciele oraz studenci. Mszy św. w bazylice św. Mikołaja w Bochni przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Mszę św. koncelebrowało ponad pięćdziesięciu duchownych.
Ci, którzy przyszli pożegnać ks. prof. Łacha, wspominali go jako człowieka serdecznego, wrażliwego i ciepłego. Ks. dr hab. Roman Bogacz, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powiedział KAI, że ks. prof. Łach był jednym z najwybitniejszych polskich biblistów. „Człowiek bardzo pogodny, radosny i niesamowicie pracowity. Wiele rzeczy opublikował, miał wspaniałe wykłady” – dodał.
– Ksiądz profesor uczył sprawiedliwości w biblijnym tego słowa znaczeniu – powiedział w homilii biskup tarnowski. – Ksiądz profesor był człowiekiem, który przez całe swoje życie starał się iść drogą sprawiedliwych, mając za światło u swoich stóp mądrość Bożego Słowa.
Bp Andrzej Jeż studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdy ks. prof. Jan Łach był rektorem tej uczelni. „Z pewnością był to człowiek o rozległej erudycji, świetnie przygotowany do pochylenia się nad tekstem biblijnym w sposób naukowy, ale przede wszystkim kapłan, który w czasie wykładów podkreślał kapłaństwo Chrystusa w sobie z wielką pokorą, kulturą i taktem” – mówił biskup w rozmowie z KAI.
„Był to człowiek głębokiej wiary, wielkiej prawości i życzliwości. Był to również wybitny naukowiec, zostawił wiele publikacji i bardzo wiele miłych wspomnień studentów. Zachowam go na długo w modlitewnej, wdzięcznej pamięci” – powiedział ks. prof. dr hab. Bogdan Poniży z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, podziękował zmarłemu w imieniu tej uczelni. „Był to ludzki kapłan i Boży człowiek. Cały swój talent, to, co wyniósł z domu, oddał innym” – mówił.
W imieniu zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich głos zabrał ks. prof. dr hab. Tadeusz Brzegowy. Wspomniał, że ks. Jan Łach w swojej pracy naukowej często zajmował się problematyką chrystologiczną. Badał Biblię pod kątem rodowodu Jezusa, jego dzieciństwa, działalności publicznej, a wreszcie męki i śmierci. „Wykładał, na czym polega sedno wiary chrześcijańskiej, jakie są wynikające z niej zobowiązania moralne” – mówił ks. prof. Brzegowy.
Ks. prof. Jan Łach urodził się 15 czerwca 1927 r. w Gorzkowie. Pochodził z parafii Brzeźnica koło Bochni. Egzamin dojrzałości złożył w 1947 r. w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy w dniu 4 maja 1952 r. w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w parafii Rzezawa. W 1956 r. został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem z teologii w 1957 r. W latach 1959 – 1967 prowadził wykłady z liturgiki, Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, a także lektoraty z języka hebrajskiego i języka greckiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 1967 r. wyjechał na dalsze studia do Rzymu, gdzie uzyskał licencjat nauk biblijnych. Od 1969 r. był pracownikiem naukowym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Habilitował się w zakresie teologii biblijnej w 1971 r., a w 1980 r. został profesorem nadzwyczajnym. W 1987 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nauk teologicznych. Od 1990 do 1996 r. był rektorem Akademii Teologii Katolickiej. Był wybitnym znawcą teologii biblijnej, autorem bardzo wielu publikacji z zakresu biblistyki, brał też udział w pracach zespołu opracowującego Biblię Tysiąclecia. Po przejściu na emeryturę, od 2001 r. mieszkał w charakterze rezydenta w Gorzkowie.
W 1991 r. został obdarzony godnością kapelana Jego Świątobliwości, a w 1995 r. prałata honorowego Ojca Świętego. W 2012 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 31 sierpnia 2013 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.