Kalisz: VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do św. Józefa
06 września 2013 | 12:50 | ek Ⓒ Ⓟ
Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Potrzebujemy rodzin – mocnych Bogiem i trzeźwo myślących. Siłą wiary i rozumu trzeba odeprzeć współczesne ataki na naszą cywilizację”.
Wraz z abp Depo modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.
W homilii metropolita częstochowski podkreślał, że katolicy muszą odważnie przeciwstawiać się śmiercionośnej ideologii, która zagraża nie tylko chrześcijańskiej wizji człowieka i rodziny, ale cywilizacji ludzkiej. – Kłamstwo tej ideologii odwołujące się do nieograniczonej wolności w sferze płciowości jest odwróceniem porządku stworzenia i czerpaniem ze źródeł ateizmu, które usypiają i powodują zapomnienie, kim jestem, jaka jest moja godność i przyszłość – mówił abp Depo.
Stwierdził, że Kościół wypełniając swoją misję w świecie wskazuje ludziom drogi trudnej prawdy, która niekiedy biegnie pod prąd rzekomo postępowych oczekiwań i politycznej poprawności. Wskazał, że idąc za nauczaniem bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, którzy są dzisiaj świadkami Chrystusa jako prawdy i życia Kościół musi unikać błędów.
Abp Depo zaznaczył, że błędem jest takie głoszenie Ewangelii, które byłoby oderwane od sytuacji, w jakiej przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. – Nie wolno nam zapominać o dramatach ludzi samotnych pozbawionych opieki i środków do życia, o poszerzającej się grupie ludzi bezrobotnych skazywanych nie tylko na emigrację zewnętrzną, ale i na bezsens życia – powiedział hierarcha.
Dodał, że Kościół nie może popełniać też drugiego błędu, aby zatrzymywać się tylko na problemach świata i być instytucją charytatywną bez odniesienia do Boga i Chrystusowej Ewangelii. – Nie możemy pozwolić na takie reformy i poprawianie Ewangelii, która będzie na użytek dzisiejszego człowieka, bo wtedy jej zbawcza sól utraci swój smak, będzie odrzucona i podeptana przez ludzi – stwierdził metropolita częstochowski.
Ubolewał, że w szkołach wprowadzane są programy godzące w rodzinę. – Jaskrawym przykładem tej postawy w przeciwieństwie do rodzin mocnych wiarą w Boga i trzeźwo myślących są programy nauczania dzieci od wieku przedszkolnego brutalnej edukacji seksualnej, a czyni się to na wzór szkół szwedzkich, w których według danych statystycznych jest największy w całym świecie odsetek samobójstw wśród młodzieży – powiedział celebrans.
Swoje rozważanie zakończył modlitwą Jana Pawła II, która ma być wołaniem i zadaniem współczesnego człowieka. – O jakże bardzo pragnę, ja, który życie, wiarę, więzy zawdzięczam polskiej rodzinie, matce i ojcu, jakże pragnę, aby rodzina ta nie przestała być Bogiem silna, ażeby przezwyciężyła wszystko, co ją osłabia i rozbija, wszystko, co nie pozwala być sobą wobec Boga – cytował abp Depo.
Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.
W swoim przemówieniu bp Edward Janiak stwierdził, że współczesnego człowieka dotyka problem braku rodziny, w czym wyraża się brak sakramentalnego małżeństwa i brak więzi rodzinnych. Dodał, że problem ten najbardziej dotyka dzieci. – Musimy uczyć i wychowywać dzieci do prawdziwych wartości, do życia zgodnego z wiarą i w tym największą rolę odgrywa rodzina – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Wspomniał bł. Matkę Teresę z Kalkuty, która – jak podkreślał – godzinami klęczała przed Najświętszym Sakramentem, by zaczerpnąć sił od Jezusa i nieść pomoc potrzebującym. Zaprosił uczestników liturgii na koronację obrazu Matki Bożej Pólkowskiej, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września, na Pólku pod Bralinem.
O. Tadeusz Rydzyk informował o pracach związanych z budową kościoła w Toruniu – wotum wdzięczności za Jana Pawła II. Zachęcał słuchaczy Radia Maryja, aby byli apostołami we współczesnym świecie.
Mszę poprzedził koncert zespołu „Moja rodzina”. Grupę tworzą Aldona i Artur Wiśniewscy oraz ich dzieci: Antonina, Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz, a także przyjaciel rodziny Mateusz. Zespół ma swoim dorobku trzy płyty: „Twa Obecność”, „W świąteczny czas”, „Pomiędzy”. Małżonkowie od 18 lat należą do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Rodzina łączy muzykę z modlitwą, zabawą i radością przebywania ze sobą. Grając muzykę chrześcijańską, podkreślają wartość rodziny i życiowe priorytety, którymi – ich zdaniem są – wiara, miłość, wzajemny szacunek, odwaga.
Po koncercie przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.
Konferencję nt. „Gender – śmiercionośna ideologia atakuje” wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, teolog moralista i etyk, kierownik Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.. Prelegent przedstawił współczesne ataki na rodzinę zawarte w tzw. rewolucji genderowej. Apelował, aby rodziny przeciwstawiały się temu, co zagraża współczesnej cywilizacji. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.