Koronacja obrazu Matki Bożej Pólkowskiej (zapowiedź)
06 września 2013 | 11:46 | ek Ⓒ Ⓟ
W sobotę, 7 września, odbędzie się uroczysta koronacja i papieskimi koronam obrazu Matki Bożej Pólkowskiej czczonej w sanktuarium maryjnym Ziemi Bralińsko-Kępińskiej na Pólku k. Kępna. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski rozpocznie się o godz. 11.00.
Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie kard. senior Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W uroczystościach wezmą udział: m.in. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, biskup kaliski Edward Janiak oraz biskupi seniorzy diecezji kaliskiej Stanisław Napierała i Teofil Wilski.
Korony, które zostaną nałożone na obraz Matki Bożej Pólkowskiej zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka w dniu 1 maja br. podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Rzymu w Roku Wiary. Korony przedstawiła trzyosobowa delegacja z parafii z ks. prał. Dariuszem Smolnikiem, której towarzyszył biskup kaliski Edward Janiak. W tym czasie w Rzymie przebywała także ponad 80-osobowa grupa parafian z Bralina i ok. 1100 osób z diecezji kaliskiej.
Obraz Matki Bożej datowany jest na lata 1630-1640. Początkowo znajdował się w małym kościółku, w tym samym miejscu, gdzie dzisiaj jest ogromna świątynia drewniana z 1711 r. Z dokumentacji znajdującej się w archiwum parafialnym odnoszącej się do okresu pochodzenia Obrazu Pólkowskiego wynika, iż badania przeprowadzone w 1966 r. przez pracownię konserwatorską Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu potwierdzają wiek jego pochodzenia. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany został techniką olejną na płótnie naklejonym na deskę.
W połowie XVII w. do kościoła docierali pielgrzymi z Kępna i Baranowa, aby szukać u Maryi ratunku od epidemii cholery i ślubowali, że co roku będą tutaj przybywać. Na odpusty przybywały dziesiątki tysięcy pątników. Niestety dokumentacja jest dosyć skromna, ponieważ podczas pożaru w 1862 r., większość kronik uległa zniszczeniu. W parafii zachowało się spisane przez Jana Wolko świadectwo niewidomego Ignacego Franciszka Puchały: „Wiadomość, czyli Opis Kościoła i cudownego Obrazu Najświętszej Maryji Panny na Pólku pod Bralinem, Mnichowice 1888 r.” Z tego liczącego kilkadziesiąt stron opisu wiadomo, że w XIX w. na Pólko przybywały rzesze pielgrzymek na tradycyjne odpusty Matki Bożej Szkaplerznej i Narodzenia NMP m.in. z Lublińca, Opola, Wieruszowa, Wielunia, Ostrzeszowa, Grabowa, Goszcza i innych stron Polski. W świadectwie Puchały czytamy, że podczas tych odpustów spowiadało wiernych nawet 30 kapłanów, co świadczy o wielkiej liczbie pielgrzymów. Spisane świadectwa wotywne, którymi parafia dysponuje, sięgają XVII w. i mówią o różnych łaskach otrzymywanych za wstawiennictwem Matki Bożej, nie wykluczając uzdrowień.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.