Ewangelizować przez wychowanie – otwarcie Zespołu Szkół Pijarskich w Bolesławcu
04 września 2013 | 18:54 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
Pierwszy na Dolnym Śląsku Zespół Szkół o. Pijarów, na który składają się szkoła podstawowa i gimnazjum, zainaugurował 4 września swoją działalność w Bolesławcu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w bazylice Wniebowzięcia NMP, której przewodniczyli biskup legnicki Stefan Cichy oraz bp Marek Mendyk. Przybyli także ojcowie pijarzy z różnych placówek w Polsce i z zagranicy. Obecni byli przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz kuratorium oświaty. W Eucharystii uczestniczyli uczniowie i nauczyciele nowych szkół (w sumie ponad 130 osób) oraz rodzice.
W homilii bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, nie krył zadowolenia z faktu, że zainteresowanie szkołami katolickimi jest w Polsce coraz większe. – Program wychowawczy proponowany przez szkoły katolickie daje poczucie bezpieczeństwa dla wielu rodziców i dzieci. Ponadto szkoły te cechuje wysoki poziom nauczania i formacji – zaznaczył kaznodzieja. – W obliczu wielu zagrożeń, upadku autorytetów, laicyzacji, nadzieją są właśnie takie szkoły, które zapewniają wartości, zarówno te wyższe, jak i zwyczajne, ludzkie – dodał bp Mendyk.
Wezwał też wszystkich rodziców, nauczycieli i wychowawców do budowania życia własnego i życia przyszłych pokoleń na mocnych fundamentach. Dla wierzących takim najmocniejszym fundamentem jest Bóg i Jego prawo. Na zakończenie bp Mendyk życzył uczniom i nauczycielom, aby każdego dnia na nowo odkrywali obecność Jezusa. – Życzę, byście zaprzyjaźnili się z Nim po to, byście umocnieni tą relacją nieśli Jego światło innym – zakończył bp Marek.
Następnie w auli szkolnej prowincjał Zakonu Pijarów o. Józef Matras przypomniał początki tworzenia szkół pijarskich w Bolesławcu. Podkreślił niezwykłą życzliwość władz miasta, które wydzierżawiły budynek szkolny i zezwoliły na otwarcie tej placówki. Podziękował także biskupowi legnickiemu Stefanowi Cichemu za zgodę na obecność pijarów w tym mieście.
Prowincjał pijarów podziękował wszystkim, którzy włączyli się w prace remontowe i adaptacyjne budynku szkolnego. Przypomniał też o najważniejszych charyzmatach szkół pijarskich. – Pobożność i nauka, wiara i kultura to najważniejsze wymiary naszych szkół, które zapewniają wychowanie integralne całego człowieka w różnych jego wymiarach. Pragniemy w Bolesławcu wychowania solidnego, nowoczesnego i na wysokim poziomie. Jest to możliwe, bowiem wskazują na to wyniki wszystkich naszych szkół pijarskich – zaznaczył o. Matras.
List gratulacyjny generała Zakonu Pijarów odczytał asystent generalny o. Mateusz Pindelski, który przybył do Bolesławca z Rzymu. Poinformował on zebranych, że ojciec generał osobiście odwiedzi Polskę i bolesławiecki Zespół Szkół w maju przyszłego roku.
Głos zabrał także prezydent Bolesławca Piotr Roman, który podkreślił, że decyzja władz miasta była odpowiedzią na prośby rodziców o utworzenie placówki, która będzie kształciła ich dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami. – Taki będzie Bolesławiec, jakie będzie młodzieży wychowanie. Życzę, by wspaniała atmosfera, która towarzyszy wszystkim od pierwszego dzwonka szkolnego udzielała się uczniom, nauczycielom i by emanowała na całe nasze środowisko” – powiedział prezydent miasta.
Gratulacje z okazji inauguracji przekazała także dolnośląska wicekurator Danuta Leśniewska. – Powstanie tych szkół to wielka nadzieja dla nas wszystkich. Szkoły te w Polsce osiągają znakomite wyniki nauczania. Stoi za nimi wielowiekowy dorobek i doświadczenie. Z tych szkół wychodzą rzesze wspaniałych absolwentów – podkreśliła kurator i życzyła uczniom rozwoju talentów i pasji oraz stawania się lepszymi ludźmi.
Po części oficjalnej biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił budynek szkolny. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli też zwiedzić nową szkołę.
Zespół Szkół Pijarskich w Bolesławcu mieści się przy ul. Bankowej, w budynku dawnej szkoły podstawowej nr 3. Na pierwszy rok nauki zapisanych zostało niemal 130 uczniów. Zespół jest placówką bezpłatną. Założenia, jakimi kieruje się szkoła pijarska wynikają z tradycji i fundamentalnych idei pedagogiki pijarskiej. Są to: rozumienie Ewangelii jako normy podstawowej i punktu odniesienia dla całego procesu edukacyjnego; chrześcijańska wizja człowieka; koncepcja integralnego nauczania i wychowania; troska o wychowanie religijne ucznia z poszanowaniem wolności; dbałość o wysoki poziom kształcenia; rozumienie szkoły jako wspólnoty; konieczność współpracy szkoły z rodzicami; zapewnienie bezpieczeństwa ucznia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.