Prawosławni i katolicy o wartościach podczas 23. Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju
04 września 2013 | 18:42 | im Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju odbył się panel nt. wartości religijno-moralnych, w którym 3 września wzięli udział przedstawiciele prawosławia z Rosji i Kościoła katolickiego z Polski. Punktem wyjścia do dyskusji było Wspólne Przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Narodów Polski i Rosji, podpisane przez Cyryla I, patriarchę moskiewskiego i całej Rusi i abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sierpniu ub.r.
W debacie wzięli udział prof. Sven Erik Brodd z Uniwersytetu w Upsali (Szwecja), Wiktor Chrul – profesor katedry dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Lomonosowa (Rosja), Roman Gamotha (Austria), prawosławny biskup smoleński i wiaziemski Izydor Roman Tupikin oraz o. Maciej Zięba OP prezes instytutu Tertio Millennio i abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński. Moderatorem debaty był o. Piotr Jeremiejev rektor Rosyjskiego Uniwersytetu Prawosławnego.
Uczestnicy debaty zastanawiali się w jaki sposób dokument, ogłoszonego w sierpniu ub. r. Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji może być pomocny w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i co Kościoły prawosławny i katolicki mogą wnieść do jedności Europejskiej. Dyskutowano też w jaki sposób przekazywać treści wewnątrzkościelne szerokiemu odbiorcy – pluralistycznemu społeczeństwu współczesnej Europy oraz o percepcji dokumentu podpisanego w sierpniu ub.r. w Warszawie.
Zgodzono się, że do tego, by Kościoły mogły zachować swoją tożsamość a jednocześnie podejmować dialog nie tylko ze sobą wzajemnie, lecz także z tymi, którzy mają inną hierarchię wartości oraz przekonania, trzeba bazować na uniwersalnych wartościach, takich jak godność człowieka, wartość życia, rodzina czy małżeństwo.
Małżeństwo rozumiane jako trwały związek między kobietą a mężczyzną skierowany ku przyszłości – ta definicja zdaniem abp. Muszyńskiego, który zapożyczył ją od jednego z żydowskich myślicieli, może być przyjęta niezależnie od przekonań religijnych i pozwala wierzącym przy zachowaniu swej tożsamości prowadzić dialog z niewierzącymi. Podobnie przy definicji człowieka – choć w Europie funkcjonują przeciwstawne koncepcje, z której jedna mówi o człowieku jako stworzonym na obraz i podobieństwo Boga, to można podjąć dialog na temat wolności człowieka – która jest ograniczona i kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego, zaś życie ludzkie jest niezbywalnym prawem, które przynosi się razem z narodzinami i nie jest ono nadawane przez żadną władzę.
O. Zięba OP podkreślał, że cywilizacja europejska została zainspirowana przez chrześcijaństwo i z tych korzeni nie możemy dzisiaj rezygnować, a wartości chrześcijańskie nadal powinny być inspiracją.
Rozmawiając o dialogu między Kościołami – prawosławnym i katolickim paneliści podkreślali, że łączy ich Ewangelia a ich tradycje są wobec siebie komplementarne, dopełniają się wzajemnie.
Uczestnicy panelu docenili obecność dyskusji o wartościach moralnych na Forum Ekonomicznym – wartości takich jak zaufanie i wzajemne przebaczenie, konieczne do budowania wspólnoty. Podkreślano szczególną misję i niepowtarzalne zadanie Kościołów w tej kwestii.
Paneliści zgodzili się, że takie rozmowy należy kontynuować, strona rosyjska zwróci się do oficjalnych przedstawicieli, by włączyć panel religijno-moralny na stałe w Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju.
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju jest najważniejszym przedsięwzięciem Instytutu Wschodniego. Organizowana od 1992 roku konferencja stała się jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie. Działania Instytutu Wschodniego związane z organizacją Forum wspierane są przez Radę Programową, która decyduje o merytorycznym i programowym kształcie Forum, jak również wyznacza kierunek jego rozwoju. Co roku Forum Ekonomiczne gości premierów, ministrów, Komisarzy Europejskich oraz inne najważniejsze osoby sceny politycznej i gospodarczej naszego kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.