W Bolesławcu otwarto dwie pierwsze szkoły katolickie
04 września 2013 | 17:30 | pra (KAI) Ⓒ Ⓟ
Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił pierwsze szkoły katolickie w Bolesławcu. 125 uczniów rozpoczęło naukę w Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego.
„To władze samorządowe wyszły z taką propozycją. Uznano, że istnieje potrzeba integralnego wychowania dzieci i młodzieży i kształcenia ich w duchu wartości katolickich. Cieszymy się, że zaufano naszemu zakonowi" – powiedział KAI o. Józef Tarnawski SP, ekonom pijarów. "Pomysł okazał się trafiony i spotkał się dużym zainteresowaniem rodziców. Nabór jest zdumiewająco wysoki, jak na nowo otwartą szkołę” – dodał.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się 4 września. O godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja celebrowano Eucharystię. Po Mszy św. wszyscy zebrani przeszli do budynku szkoły przy ul. Bankowej. Biskup Stefan Cichy poświęcił szkołę.
Wśród zaproszonych gości byli także biskup pomocniczy w Legnicy Marek Mendyk – przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego, o. Józef Matras SP – przełożony polskiej prowincji Zakonu Szkół Pobożnych (pijarów), o. Mateusz Pindelski SP – asystent generalny zakonu z Rzymu, prezydent Bolesławca Piotr Roman i dolnośląski wicekurator oświaty Danuta Leśniewska. Licznie zgromadzone duchowieństwo, rodziców, uczniów i nauczycieli przywitał dyrektor szkoły o. Adam Langhammer SP, który wraz z o. Piotrem Wiśniowskim SP tworzy wspólnotę zakonną pijarów w Bolesławcu.
W Publicznej Szkole Podstawowej uruchomiono klasy pierwszą, drugą, czwartą i piątą a w Publicznym Gimnazjum Zakonu Pijarów dwie klasy pierwsze. W sumie edukację w szkołach pijarskich w Bolesławcu pod opieką 18 nauczycieli rozpoczęło 125 uczniów. Obie szkoły noszą imię Stanisława Konarskiego, pijara i reformatora szkolnictwa z XVIII w.
Budynek zespołu szkół przy ul. Bankowej 10 został zmodernizowany i dostosowany do współczesnych wymogów skutecznej i atrakcyjnie prowadzonej oświaty. W szkole jest kaplica. Jest to pierwsza pijarska placówka edukacyjna na Dolnym Śląsku i ósma w Polsce.
Zakon Szkół Pobożnych powołał do istnienia św. Józef Kalasancjusz, który w 1597 r. założył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Pijarzy przybyli do Polski 370 lat temu. Obecnie prowadzą szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łowiczu, Katowicach i Elblągu.
Szkoły pijarskie cenione są za jakość nauczania i formacji chrześcijańskiej uczniów. Skuteczność i wysoki poziom zakonnej edukacji potwierdzają wyniki corocznych egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Statystyki z 2013 r. pokazują, że zdawalność oraz średnia punktów, zdobytych na tych egzaminach przez uczniów szkół pijarskich w zdecydowanej większości przypadków jest wyższa od ogólnej średniej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.