Bp Styrna w rocznicę wybuchu II wojny światowej: wybór agresji i nienawiści to droga do urojonej wielkości
01 września 2013 | 21:21 | pp Ⓒ Ⓟ
Trwają obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Biskup elbląski Jan Styrna przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię w kościele św. Floriana w Szymankowie na Żuławach, gdzie 1 września 1939 roku Niemcy zamordowali polskich kolejarzy i celników oraz członków ich rodzin.
– Wybieranie przez człowieka agresji, pogardy i nienawiści to droga do urojonej wielkości – mówił bp Styrna. – Poniżanie godności człowieka, zanegowanie wartości i zasad moralnych, niszczenie życia ludzkiego, zniewolenie ludzi i całych narodów wynikają z pychy człowieka, a pycha jest chorobą wyrastającą z nasienia zła, z zakłamania, z fałszywego obrazu siebie i rzeczywistości wokół nas – podkreślał.
Bp Styrna przypomniał słowa Jana Pawła II, który w liście na Światowy Dzień Pokoju w 1999 roku napisał, że każda wojna jest klęską wszelkiego autentycznego humanizmu, czyli tego, co stanowi o szczególnej wartości i wielkości człowieka. Wojna jest porażką ludzkości, która nie potrafiła znaleźć rozwiązania konfliktów, nie potrafiła się porozumieć, mimo że Bóg obdarzył człowieka rozumem i zdolnością życia w zgodzie i miłości.
Biskup elbląski zwrócił uwagę, że zło szerzy się tam, gdzie nie ma wiary. Odwołując się do encykliki papieża Franciszka „Lumen fidei” (Światło wiary), zaapelował o miejsce wiary w społeczeństwie.
– Wiara nie jest sprawą prywatną. Człowiek jest istotą społeczną i Boże światło pada nie tylko na pojedynczych ludzi, ale na całe społeczeństwo – powiedział kapłan. – Wiara jest potrzebna, aby mogło powstać braterstwo oparte na mocnym fundamencie, mające silne korzenie. Trzeba, aby ludzie czuli się dziećmi jednego Boga Ojca, który wszystkich ogarnia nieskończoną miłością – zaznaczył bp Styrna.
Składając hołd ofiarom hitlerowskiej nienawiści, które w Szymankowie nagle i niespodziewanie utraciły swe życie służąc do końca Polsce, bp Styrna ostrzegł przed okropnościami wojny nie tylko militarnej, ale również technologicznej, niszczącej życie rodzinne i społeczne.
– Wojna to niszczenie człowieka – stwierdził biskup. – Dzisiejsza technika niesie wiele dóbr i korzyści, jest narzędziem dobrej działalności, ale z drugiej strony jest często tym, co człowieka deprawuje i ukazuje zło jako normalny styl ludzkiego życia – zaznaczył.
Po uroczystościach religijnych, nastąpił przemarsz pod pomnik Pomordowanych Kolejarzy i Celników, gdzie odmówiono apel poległych, a kompania reprezentacyjna 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku oddała salwę honorową.
Przedstawiciele Służby Celnej na czele z Jackiem Kapicą, władze spółek kolejowych oraz związkowcy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli członkowie rodzin zamordowanych Polaków oraz mieszkańcy Szymankowa.
Szymankowo to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, w gminie Lichnowy przy trasie linii kolejowej Tczew-Malbork i na obszarze Wielkich Żuław Malborskich. Do 1 września 1939 miejscowość była częścią niemiecko-polskiego kolejowego węzła granicznego. 1 września 1939 tutejsi kolejarze i celnicy zatrzymali niemiecki pociąg pancerny, mający podstępnie zaatakować stację kolejową w polskim Tczewie, kierując go na ślepy tor. Uniemożliwiono przez to kontynuowanie operacji przeciwko polskiej załodze mostu. Dzięki temu żołnierzom polskim udało się wysadzić w powietrze most kolejowy i pokrzyżować plany ataku niemieckiego. W odwecie Niemcy rozstrzelali 40 osób – 21 kolejarzy i celników oraz ok. 20 członków ich rodzin. Na pamiątkę czynu bohaterskich Polaków wzniesiono pomnik, przy którym co roku w rocznicę 1 września organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.