Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru 6 września przejdzie ulicami Białegostoku (zapowiedź)
30 sierpnia 2013 | 11:05 | tm Ⓒ Ⓟ
W dniach 5-6 września w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Organizowana po raz trzynasty przez Związek Sybiraków uroczystość religijno-patriotyczna upamiętni tych, którzy nie wrócili z zesłania oraz wszystkich dotkniętych przez sowieckie represje.
W corocznym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku bierze udział kilka tysięcy osób: Sybiracy z całej Polski i z zagranicy, kombatanci, przedstawiciele władz, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Podlasia. Znaczenie tegorocznego, XIII Marszu podkreślają rocznice historyczne: 85 lat powstania Związku Sybiraków i ćwierćwiecze reaktywowania go, 150. rocznica powstania styczniowego oraz 70. bitwy pod Lenino.
Obchody rozpoczną się 5 września o godz. 14.30 spotkaniem w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Po powitaniu gości wręczone zostaną oznaczenia państwowe, resortowe i związkowe. Po wysłuchaniu koncertu w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uczestnicy marszu zwiedzą Muzeum Wojska oraz Muzeum Sybiraka w Białymstoku.
6 września o godz. 8.00 abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej odprawi Świętą liturgię w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. O godz. 10.00 uczestnicy marszu wyruszą spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, przy którym jest Grób – Pomnik Nieznanego Sybiraka. Tam o godz. 11.30 Mszy św. w intencji zamęczonych na Sybirze, żyjących Sybiraków i ich rodzin przewodniczył będzie abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Obchody zakończą ekumeniczne modlitwy przy pomniku i Apel Poległych.
W tym roku do znanych z poprzednich lat punktów obchodów dołączy bardzo ważny moment. Przed Pomnikiem – Grobem Nieznanego Sybiraka przedstawiciele środowiska przekażą swój sztandar dyrektorowi białostockiego Muzeum Wojska, natomiast prezydent Białegostoku przekaże Związkowi ufundowaną przez siebie replikę tegoż sztandaru.
Sztandar, który przekazany zostanie przez Związek Sybiraków od 23. lat towarzyszy różnym wydarzeniom historycznym. Będzie pierwszym eksponatem do powstającego w Białymstoku Muzeum Sybiru.
Powstająca w Białymstoku placówka będzie pierwszą w Polsce instytucją kultury, podejmującą tematykę Sybiru na przestrzeni wieków. Będzie mieściła się w jednym z dawnych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej. Gotowy jest już projekt architektoniczny muzeum wraz z pozwoleniem na budowę. Jej zakończenie planowane jest do 2016 roku. Do przyszłego roku ma być gotowa koncepcja aranżacji ekspozycji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.