Święta Góra pod Gostyniem: zakończył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Abstynenckiej
25 sierpnia 2013 | 19:38 | bt Ⓒ Ⓟ
Na Świętej Górze pod Gostyniem w Wielkopolsce zakończył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Abstynenckiej. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości działające przy tamtejszym klasztorze księży filipinów. W wydarzeniu, pierwszym tego typu w kraju, trwającym od piątku do niedzieli, uczestniczyło kilkaset osób.
I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Abstynenckiej połączono z Archidiecezjalnym Świętem Trzeźwości, stąd większość uczestników stanowili mieszkańcy Wielkopolski. Na Świętą Górę przyjechały jednak również osoby z różnych zakątków kraju, m.in. z Olsztyna, Tomaszowa Mazowieckiego, a nawet Polacy mieszkający za granicą, w Berlinie.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI filipin ks. Leszek Woźnica, duszpasterz Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości na Świętej Górze, idea przeglądu zrodziła się w sercach alkoholików, którzy od 22 lat przyjeżdżają na spotkania na Świętą Górę. To wydarzenie miało pokazać, że życie w trzeźwości się opłaca.
„Nietrzeźwy człowiek zakopuje wiele swoich talentów oraz możliwości pięknego życia. Kiedy natomiast wychodzi z choroby alkoholowej, jego życie nabiera barw i okazuje się, że może rozwijać talenty dane mu przez Boga” – tłumaczy duszpasterz. Jak dodał, osoby, które trzeźwieją, potrzebują możliwości realizacji swojego nowego życia wśród pięknych idei, stąd jest wśród nich wielu twórców.
Witając uczestników przeglądu ks. Marek Dudek, superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri (księży filipinów) na Świętej Górze, podkreślił, że przybyli oni po to, aby dzielić się z innymi tym, co mają najlepszego, a co otrzymali od Boga oraz by powierzać swoje talenty Świętogórskiej Róży Duchownej.
Głównym punktem programu przeglądu i święta trzeźwości, na który składały się m.in. prezentacje twórczości abstynentów oraz otwarty mityng AA, była polowa Msza św. sprawowana w intencji trzeźwości narodu. Przewodniczył jej bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski.
W homilii bp Bronakowski podkreślił, że do tego, aby być świadkiem i apostołem trzeźwości potrzeba nie tylko modlitwy, ale także przykładu własnego życia i aktywności. „Trzeba pokazać piękno życia w abstynencji, ale też angażować się we wszystkie działania, poprzez które można zapobiegać ludzkim tragediom” – tłumaczył.
„Bardzo was proszę, nie akceptujcie nigdy panującej i tragicznej proalkoholowej mentalności. Nasz naród potrzebuje iskry zmian, potrzebuje wręcz płomienia, który rozpali wielką, ogólnopolską rewolucję w podejściu do alkoholu” – apelował do uczestników Archidiecezjalnego Święta Trzeźwości bp Bronakowski prosząc jednocześnie, aby w swoim codziennym życiu włączając się w ochronę w trzeźwości pamiętać, iż jest to postawa prawdziwie chrześcijańska, bowiem brak trzeźwości bardzo często prowadzi do grzechu i jest ogromnym zagrożeniem dla wiary.
Podczas I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej swoje umiejętności zaprezentowali ludzie zajmujący się muzyką, malarstwem, rzeźbą czy aktorstwem oraz tworzący poezję i prozę.
Jedną z nich była pani Alicja Hussein Hussanin z Poznania, która prezentowała swoją książkę biograficzną pt. „Bóg przemawia przez kobietę, czyli naga prawda”, w której przedstawia drogę wyjścia z nałogu.
„Ta książka jest między innymi o tym, jak brak wsparcia w rodzinie wpływa na losy dziecka, w moim przypadku na uzależnienie. Zaczęłam pić bardzo wcześnie, bo już mając 13 lat. To pociągnęło za sobą nie tylko problemy w relacjach z ludźmi i w codziennym funkcjonowaniu, ale także konflikt z prawem” – wyznaje autorka w rozmowie z KAI dodając, że przegląd jest dla niej okazją do promocji książki, ale także do przekazania ludziom tego, jak potrzebna jest wspólnota i nieustanny wzrost duchowości. „Duchowość jest niezwykle ważną sprawą na drodze trzeźwienia” – podkreśla.
Inny z twórców, Tomasz Nowak z Wonieścia koło Śmigla, rzeźbiarz i muzyk specjalizuje się w rzeźbie sakralnej. „Jestem katolikiem i przez te rzeźby chcę dzielić się swoją wiarą. One są takim trwałym śladem, jaki po sobie pozostawię” – przyznaje dopowiadając, że jego rzeźby można kupić w różnych polskich sanktuariach m.in. w Częstochowie i Licheniu.
W ubiegłym roku sanktuarium na Świętej Górze obchodziło Rok Jubileuszowy związany z 500. rocznicą oficjalnego potwierdzenia przez Kościół cudowności tego miejsca. Z tej okazji Ojciec Święty Benedykt XVI ofiarował Matce Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej złotą różę, jedno z największych wyróżnień papieskich.
Święta Góra jest trzecim sanktuarium w Polsce, po Jasnej Górze i Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało papieską złotą różę. Wcześniej, w 1928 r., czczony na Świętej Górze cudowny wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez kard. Augusta Hlonda koronami papieskimi. Natomiast Jan XXIII podczas Soboru Watykańskiego II ofiarował sanktuarium, przez metropolitę poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, swój złoty różaniec, a w 1971 r. tutejsza świątynia otrzymała od Pawła VI godność Bazyliki Mniejszej.
W 1668 r. sprowadzeni pod Gostyń do opieki nad sanktuarium księża filipini założyli tu pierwszą w Polsce Kongregację Oratorium św. Filipa Neri. W końcu XVII w. na Świętej Górze wzniesiono też barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór zbudowanej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Do nowego kościoła przeniesiono też cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. W 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.
Od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, który obecnie w ciągu roku przyjmuje ok. 3 tys. osób. Pośród prowadzonych tu wielu rekolekcji i dni skupienia dla rozmaitych wspólnot, grup społecznych czy zawodowych, na Świętej Górze spotykają się także osoby uzależnione, ich rodziny i przyjaciele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.