Radomyśl nad Sanem: ponad 100 osób wzięło udział w pielgrzymce abstynenckiej
24 sierpnia 2013 | 17:48 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 100 pielgrzymów z Sandomierza, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Gorzyc i Niska wyruszyło, 24 sierpnia pieszo do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Bolesnej w Radomyślu nad Sanem, by pomodlić się o trzeźwość. Pielgrzymowali oni w dwóch grupach: po raz ósmy z Sandomierza i dwudziesty z Gorzyc.
Diecezjalny duszpasterz trzeźwości, ks. Dariusz Woźniczka mówił, że podczas tej pielgrzymki w sposób szczególny modlono się o trzeźwość w rodzinach i Ojczyźnie. "Aby wytrwać w postanowieniach trzeźwości potrzebna jest jednak Boża pomoc, bo o własnych siłach niewiele możemy uczynić" – dodał.
W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia odprawiona była pod przewodnictwem ks. Andrzeja Rusaka, który w homilii zachęcił zgromadzonych do wspólnej modlitwy o trzeźwość oraz do trwania w abstynencji.
Na radomyskim „Zjawieniu”, gdzie przed wiekami miała się objawić Matka Boża, została odprawiona Droga Krzyżowa poprowadzona przez członków wspólnot samopomocowych.
Ok. 1440 r. w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Radomyśl, pasterze postawili kapliczkę, w której umieścili obraz Matki Bożej Bolesnej. Miejscowe podania mówią, że modlący się do Matki Bożej Bolesnej doznawali pociechy i rozradowani odchodzili. Dlatego też tę osadę nazwano Radomyślem.
W 1625 roku Abraham Sienieński sprowadził do Radomyśla księży augustianów w celu "rozwinięcia i ożywienia" kultu Matki Bożej Bolesnej. Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej był w różnych latach trzykrotnie spalony.
Czwarta z rzędu świątynia, również drewniana, istniejąca do dziś wybudowana została w 1828 r. W bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. 15 września 1991 roku abp Ignacy Tokarczuk dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej. Koronę poświęcił Ojciec św. Jan Paweł II 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.