Nowy Żmigród: we wspomnienie bł. Wł. Findysza jubileusz abp. Edwarda Nowaka
23 sierpnia 2013 | 17:19 | ik Ⓒ Ⓟ
W Nowym Żmigrodzie na Podkarpaciu odbyły się uroczystości związane z liturgicznym wspomnieniem bł. ks. Władysława Findysza, kapłana męczennika za wiarę okresu komunizmu. Uczestnicy dziękowali Bogu za dar błogosławionego, wzór i przykład jaki zostawił dla kapłanów. Uroczystości połączone zostały z jubileuszem 50 -lecia kapłaństwa pochodzącego z Nowego Żmigrodu, abp. Edwarda Nowaka, wychowanka bł. ks. Findysza.
Ks. Findysz włączając się w dzieło „Soborowego czynu dobroci”, skierował do swoich parafian ponad sto listów – apeli, w których zachęcał do odnowienia życia religijnego. „Dziś brakuje takich ludzi, takich kapłanów i takich postaw, jakie prezentował ks. Władysław Findysz” – mówił w homilii bp Kazimierz Ryczan, biskup kielecki. „Nie bójmy się fałszywych oskarżeń o uprawianie polityki, nie bójmy się teczek zakładanych przez wrogów kapłaństwa. Bójmy się zdrady Ojczyzny i Kościoła. Należy mówić i wołać w imieniu wszystkich katolików. Milczenie będzie zdradą” – podkreślał bp Ryczan.
W przykład bł. ks. Findysza w szczególny sposób wpatrywał się abp Edward Nowak. „Wzrastałem pod jego bokiem, podziwiałem życie i kapłaństwo. Dziś dziękuję za mojego proboszcza i za wszystko, co zostało mi dane. Nie sposób wyrazić słowami dziękczynienie za 50 lat kapłaństwa. To dar ludzi, wzrastania z nimi, dar powołania, pracy dla dobra Kościoła” – mówi abp Nowak
Abp Edward Nowak urodził się w 1940 w Nowym Żmigrodzie. Sakrę biskupią przyjął 5 kwietnia 1990 w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II. W 1990 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym Luni. W latach 1990-2007 pracował jako sekretarz Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych. 5 maja 2007 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu i mianował go Asesorem Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie oraz kanonikiem Bazyliki Papieskiej św. Piotra w Watykanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.