Powstał program edukacyjny dla szóstoklasistów o Świętym Krzyżu
23 sierpnia 2013 | 11:57 | apis Ⓒ Ⓟ
Projekt pt. „Każdy uczeń z naszego regionu odwiedza Święty Krzyż” zaprezentowano 22 sierpnia podczas konferencji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Inicjatywa rozpoczynająca się 1 września powstała przy współudziale Stowarzyszenia "Per Crucem", świętokrzyskiej wspólnoty Zgromadzenia Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Program edukacyjny ma na celu przedstawienie góry Święty Krzyż uczniom szóstych klas wszystkich szkół podstawowych w regionie jako miejsca historycznego, przyrodniczego religijnego i kulturowego.
– Naszym celem jest, by każdy uczeń kończący szkołę podstawową choć raz odwiedził to jedno z najważniejszych miejsc naszego regionu. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy im wiedzę na temat zabytków znajdujących się na świętokrzyskiej górze, jak również jej charakter kulturotwórczy i patriotyczno–narodowy – poinformował KAI o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskich oblatów.
Planowane jest przeprowadzenie warsztatów dla wydelegowanych przez placówki oświatowe nauczycieli języka polskiego, historii, geografii, biologii i religii. Odbędą się także szkolenia dla przewodników, którzy będą oprowadzali młodzież po Świętym Krzyżu. Zorganizuje je Stowarzyszenie "Per Crucem".
– Chodzi o to, by przeszkoleni nauczyciele przygotowali uczniów do udziału w naszej akcji – wyjaśnił o. Wiecha OMI. – Pierwszy rok będzie pilotażowy. Nie chcemy, by to była jednorazowa akcja, ale żeby to był pewien proces edukacyjny – dodał superior.
Projekt edukacyjny był konsultowany z kieleckim kuratorium oświaty, które jeszcze w sierpniu poinformuje o inicjatywie dyrektorów poszczególnych szkół podstawowych.
Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry, zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem (595 m). Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce.
Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.