Bp Napierała: ziemia w Polsce niech będzie polska
15 sierpnia 2013 | 20:14 | ek Ⓒ Ⓟ
– Ziemia jest dobrem wszystkich Polaków. Brońmy tej ziemi. Ziemia w Polsce niech będzie polska – powiedział bp senior Stanisław Napierała podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Skalmierzycach.
W homilii pierwszy biskup kaliski podkreślał, że dzisiaj Maryja Wniebowzięta mówi do każdego człowieka, żeby pamiętał o niebie. – Niebo jest naszym miejscem, niebo jest naszą ojczyzną, niebo jest naszym powołaniem. Gdy skończy się życie tu na ziemi i śmierć położy mu kres, nie skończy się nasze istnienie. Śmierć będzie przejściem do życia wiecznego, które jest w niebie. To jest życie, którym żyje Bóg. To jest pełnia życia, pełnia radości i pełnia szczęścia – zaznaczył celebrans.
W imieniu biskupa diecezjalnego Edwarda Janiaka zaprosił wszystkich na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej na Pólku, która będzie miała miejsce 7 września. Przypomniał, że będzie to już piąta koronacja Matki Bożej w dziejach diecezji kaliskiej. – Pierwsza miała miejsce u początku diecezji w Twardogórze. Tam Maryja została ukoronowana w wizerunku Wspomożycielki Wiernych. Druga odbyła się w Lutogniewie, gdzie Maryja była ukoronowana w obrazie Matki Boskiej Pocieszenia. Potem były Chełmce, gdzie czczona jest Matka Boża Chełmca, przyczyna naszej radości. Ostatnia koronacja miała miejsce w Kotłowie – tam, gdzie jest ta bolesna rana na Kościele naszej diecezji, kościelne rozdarcie w parafii, to tam Maryjna została ukoronowana w wizerunku Pani Kotłowskiej. A teraz 7 września będzie ukoronowana na Pólku. Maryja wybrała sobie miejsce na polu, aby przywoływać ludzi, ażeby dawać im odczuć swoją obecność i swoje działanie – mówił bp Napierała.
Zwrócił się także do rolników, których wezwał do obrony polskiej ziemi. – Ziemia to największe dobro wszystkich Polaków i ono stanowi o Polsce, o naszej wolności, niezależności – podkreślał hierarcha.
Ubolewał, że niedługo zostaną usunięte bariery, które uniemożliwiały wolną sprzedaż ziemi. – Ziemia polska to wielkie dobro. Wszyscy jej brońmy. Niech ona pozostanie w rękach Polaków, a ci, którzy mają powierzoną władzę: uwaga wam. To nie jest Wasze dobro, którym możecie sobie według waszych poglądów, tendencji i nacisków dowolnie dysponować. Nie wolno wam tego. Ziemia w Polsce niech będzie polska – wołał pierwszy biskup kaliski.
Podczas Mszy św. biskup poświęcił wieńce żniwne przyniesione przez rolników.
Tradycyjnie na odpust do sanktuarium w Skalmierzycach przyszło ok. 80 pielgrzymów reprezentujących Bractwo Pątnicze "Pielgrzym" z Ostrowa Wielkopolskiego. Przyjechała także grupa rowerzystów z Rososzycy i Towarzystwa Rowerowego „Pielgrzym” w Ostrowie Wielkopolskim.
Uroczystości odpustowe w Skalmierzycach trwają 9 dni. Rozpoczęły się rekolekcjami 10 sierpnia, które prowadził jezuita o. Krzysztof Łaszcz. Codziennie do sanktuarium przybywają inne grupy. Przed obrazem Matki Bożej Skalmierzyckiej modlą się m.in. kapłani, ministranci, siostry zakonne, małżeństwa, matki z niemowlętami i dziećmi, chorzy, strażacy, kierowcy. Jest także modlitwa za zmarłych czcicieli Matki Bożej Skalmierzyckiej. Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę, 18 sierpnia, festynem parafialnym pod hasłem „Lekarze dusz i serc”.
Kaplica Matki Bożej jest najstarszą częścią kościoła św. Katarzyny w Skalmierzycach. Pochodzi z 1621 r. i posiada renesansową kopułę przypominającą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Narodowy charakter kaplicy przejawia się w polichromii przedstawiającej w narożnikach orły piastowskie i jagiellońskie. Centralne miejsce w drewnianym ołtarzu w stylu późnorenesansowym zajmuje duży (104×154) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzenie obrazu nie jest znane. Prawdopodobnie powstał w XV w. i został przywieziony do Włoch. Madonna i Jezus przybrani są w piękne kute w srebrze i złocone sukienki zdobione motywami aniołów i kwiatów. Nad ich głowami widnieją złote korony wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wśród wotów znajduje się tabliczka z 1634 r. podarowana przez króla Władysława IV Wazę. Koronacji obrazu, który czczony jest od ponad pięciu wieków, dokonał koronami papieskimi Pawła VI 4 września 1966 r. ks. kard. Stefan Wyszyński. Pomimo utrudnień i zakazów ze strony komunistycznych władz na uroczystości zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych. Inicjatorem koronacji słynącego cudami był ówczesny proboszcz ks. Alfons Czwojda. Na uroczystości koronacji obok ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i ks. abp Antoniego Baraniaka obecnych było 10 biskupów i 200 kapłanów.
Obecnie kustoszem skalmierzyckiego sanktuarium jest ks. kan. Sławomir Nowak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.