Abp Ziemba: dziękujemy Bogu za Kościół warmiński, który jest naszym domem
15 sierpnia 2013 | 15:13 | xmb Ⓒ Ⓟ
O sensie uroczystości Wniebowzięcia NMP, historii Kościoła warmińskiego, trosce o wielowiekowe dziedzictwo – pisze abp Wojciech Ziemba w liście pasterskim z okazji 770-lecia diecezji warmińskiej, który jest czytany dziś we wszystkich kościołach archidiecezji.
Metropolita warmiński przypomina, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest wielkim świętem życia i umacnia naszą nadzieję na życie. Wzięcie Maryi do nieba stanowi potwierdzenie ludzkiej nadziei na życie wieczne.
Hierarcha podkreśla, że wobec słabości i grzechu człowieka, Pan Bóg objawia swoje miłosierdzie i przychodzi nam z pomocą. Księga Objawienia ukazuje w sposób obrazowy, że tylko Bóg jest prawdziwym Panem nieba i ziemi. Moce szatańskie są potężne, mogą budzić w człowieku wielki lęk. Ale Pan Bóg chroni tych, którzy w Nim pokładają nadzieję.
Dalszą część rozważań abp Ziemba poświęca historii Kościoła warmińskiego, który od 770 lat niestrudzenie ukazuje Chrystusa dającego życie.
Pierwszą stolicą biskupią Diecezji Warmińskiej – pisze hierarcha – było Braniewo, którą dla bezpieczeństwa przeniesiono wkrótce do Fromborka, gdzie zbudowano katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a stolicę biskupią nazwano po łacinie: „Castrum Dominae Nostrae”, czyli Gród Naszej Pani. Rozpoczęła się powolna, ale skuteczna praca nad zjednoczeniem wszystkich wokół Chrystusa i Jego Ewangelii. Współżycie ludów utrudniały lokalne ambicje, polityczne machinacje, nowożytny szowinizm i nietolerancja. Nie ułatwiały także wzajemnego współżycia reformacyjne spory religijne.
Wierni Diecezji Warmińskiej – dodaje hierarcha – wprawdzie doświadczani niszczącymi wojnami i zarazami, nigdy nie zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu. Tym powołaniem jest troska o życie własne i cudze. O życie, które jest darem Boga, obdarzone różnymi talentami, z których przed Bogiem trzeba się rozliczyć.
Abp Ziemba przypomina, że Kościół organizował także pierwsze szkoły i uczelnie, aby rozwijać życie intelektualne. Wśród wielu teologów, literatów, humanistów, największą naszą dumą jest genialny kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, który spoczywa w archikatedralnej bazylice we Fromborku.
Na zakończenie listu abp Ziemba wyraża dziękczynienie przez ręce Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, Panu Bogu za nasz, warmiński Kościół, który jest naszym domem. Dziękujemy za jego struktury duszpasterskie, naukowe, charytatywne. Dziękujemy za kapłanów, siostry zakonne, a przede wszystkim za wiernych, bardziej rozumiejących swój Kościół i troszczących się o niego. Dziękujemy Warmińskim Męczennikom ostatniej wojny, którzy dali nam piękny przykład wierności Panu Bogu.
29 lipca minęła 770. rocznica ustanowienia tzw. diecezji pruskich, czyli diecezji chełmińskiej, pomezańskiej, sambijskiej i warmińskiej. Papież Innocenty IV w roku 1243 zlecił swojemu nuncjuszowi Wilhelmowi z Modeny stworzenie organizacji kościelnej na dotychczasowych pruskich terenach misyjnych. W ten sposób ziemie pruskie zostały zorganizowane w struktury kościelne i włączone do ówczesnej wspólnoty narodów chrześcijańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.