Opactwo pocysterskie w Krzeszowie ma już swoje muzeum
14 sierpnia 2013 | 13:18 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
Opactwo pocysterskie w Krzeszowie doczekało się swojego muzeum. W Domu Opata otwarto sale wystawowe, w których można podziwiać wiele skarbów, które po raz pierwszy od wielu lat a nawet wieków ujrzały światło dzienne.
Wydarzenie miało miejsce 12 sierpnia, podczas okolicznościowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano także nowe wydawnictwa związane z sanktuarium. Należą do nich: film autorstwa Zdzisława Cozaca pt. „Skarby opactwa w Krzeszowie”, oraz album pt. „Krzeszowskie sanktuarium. Europejska perła baroku” ilustrowany zdjęciami Tadeusza Piotra Prociaka, z tekstem Marka Perzyńskiego.
Zarówno film, jak i album są wydane w kilku wersjach językowych (polski, angielski, czeski, niemiecki), co np. może stać się dobrym prezentem dla naszych zagranicznych gości. Jedno i drugie wydawnictwo, przybliża nam sanktuarium nie tylko jako miejsce ciekawe pod względem architektonicznym czy malarskim, ale także jako miejsce nieustannego kultu, tętniące życiem i tym codziennym, i duchowym.
Konferencję poprzedził mini koncert organowy w Bazylice, co dało uczestnikom pierwsze wyobrażenie – obok wrażeń wizualnych – o niezwykłości miejsca, w którym się znaleźli. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich i lokalnych, dziennikarze oraz inne osoby, którym bliskie jest sanktuarium krzeszowskie.
Zbiory otwartego muzeum zaprezentowała Barbara Skoczylas – Stadnik, dyrektor Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Przy tej okazji, złożyła swe podziękowania na ręce obecnej na spotkaniu Ksieni Klasztoru Benedyktynek s. Reginie Szewczyk, za pomoc w zgromadzeniu i udostępnienie zbiorów, którymi do tej pory opiekowały się siostry.
– „Zapraszamy państwa do tego nowo otwieranego muzeum, aby zobaczyć eksponaty, które wprawiają w zdumienie, które zachwycają, które przyczynią się do tego, że ci, którzy pojawili się dzisiaj w Krzeszowie po raz pierwszy, pokochają to miejsce – mówiła Dyrektor – Krzeszów bowiem, to nie tylko miejsce sztuki, dobro kultury, ale przede wszystkim głębia duchowa. To jest ta siła wyższa, która nas tutaj przyciąga”. Zachęcała także do zwrócenia podczas zwiedzania szczególniejszej uwagi np. na zbiór zasłużonych dla tego miejsca opatów, na kielich „Emmanuel” ofiarowany opatowi Fritschowi przez współbraci z okazji 50. lecia złożenia ślubów zakonnych, na rokokową monstrancję i wiele innych eksponatów. Przypomniała też, że obecne w tym miejscu od 1946 roku, s. Benedyktynki, opiekowały się tym miejscem.
Przekazane do muzeum np. tekstylia: ornaty, kapy, alby, komże p zachowały się w stanie doskonałym dzięki niezwykłej trosce sióstr i dbałość o powierzone rzeczy. – „To właśnie budzi szacunek z jaką pieczołowitością były te rzeczy przechowywane. To jest właściwy stróż Kultury” – mówiła dyrektor Skoczylas-Stadnik, jeszcze raz dziękując Siostrom za ich działania. Przypomniane zostały postacie najbardziej zaangażowanych w rozwój opactwa, ale i przede wszystkim życia religijnego opatów, którzy wydawali okolicznościowe modlitewniki, książeczki do nabożeństw, a także powstała Kalwaria Krzeszowska, będąca rozszerzoną wersja rozważania Męki Pańskiej.
Po tej prezentacji, uczestnicy spotkania mieli okazję osobiście zobaczyć zgromadzone zbiory, odwiedzając poszczególne miejsca wystawowe. Przybywający do Krzeszowa pielgrzymi i turyści, będą mieli dodatkową okazję poznania bogactwa duchowego tego miejsca, wyrażającego się także w dziedzinie sztuki sakralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.