Białystok: XXIV Jarmark Dominikański w Choroszczy
04 sierpnia 2013 | 00:31 | tm Ⓒ Ⓟ
Już po raz 24. w Choroszczy na Podlasiu odbył się w niedzielę Jarmark Dominikański. Organizatorzy nawiązali do obecności zakonu dominikanów, który w XVI wieku prowadzili tu ożywioną działalność religijną i edukacyjną. Choroski jarmark to przede wszystkim muzyka, zabawa dla osób w różnym wieku oraz możliwość degustacji regionalnych potraw.
Podczas tegorocznego jarmarku na scenie wystąpiły zarówno regionalne zespoły ludowe Narwianki i Klepaczanki, zespół Kalinka z Białegostoku popularyzujący białoruskie rytmy, jak i Estradowo-Symfoniczna Orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Grodnie i zespół Junior grający muzykę disco polo.
Oprócz atrakcji muzycznych, na dziesiątkach straganów można było zaopatrzyć się w ludowe rękodzieło artystów nie tylko z regionu, ale również z Litwy oraz regionalne smakołyki.
Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro” zaprezentowało zabytkowe pojazdy, a wykwalifikowani instruktorzy przedstawili pokaz sztuk walki i uczyli chętnych podstaw samoobrony.
Nowością w tym roku był I Turniej Sołectw, w którym w różnych konkurencjach zmagały się reprezentacje okolicznych miejscowości na czele z sołtysami. Po zakończeniu turnieju burmistrz Choroszczy wystrzelił z armaty na znak uroczystego otwarcia części koncertowej oraz wręczył nagrody zwycięzcom.
Organizatorzy Jarmarku z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy przygotowali dla nich liczne zabawy i konkursy oraz spektakl dla najmłodszych „Zaczarowane krzesiwo” w wykonaniu Teatru Arlekin z Białegostoku.
Jarmark był również okazją do promocji lokalnych wydawnictw, w tym m.in. albumu zdjęć Mariusza Piotrowskiego „Z wysokości spogląda Pan. Krzyże i kapliczki nadnarwiańskiej gminy Choroszcz”.
Na Jarmark Dominikański od lat przyjeżdżają mieszkańcy z regionu i goście z sąsiednich województw. Wszyscy podkreślają, że jest to doskonała okazja do rodzinnego spędzenia czasu. „Nie chcemy siedzieć w domu przed telewizorem. Zabraliśmy nasze dzieci, by pokazać im, że można inaczej odpoczywać – śpiewać, tańczyć, cieszyć się lokalną atmosferą” – mówi ojciec rodziny, która pochodzi z Warszawy, a aktualnie wypoczywa na Podlasiu.
Jarmark w Choroszczy zakończył o godz. 22.00 pokaz sztucznych ogni. Wcześniej na scenie wystąpi gwiazda imprezy – zespół „Papa D”.
Jak podkreśla Wojciech Cymbalisty z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Jarmark jest powrotem do tradycji. „Doroczny jarmark jest upamiętnieniem wieloletniej obecności Zakonu Dominikanów w Choroszczy. To dla nich hetman wielki koronny Jan Klemens Branicki zbudował murowany kościół i klasztor w 1756 r., jednak już w 1832 r. władze carskie zlikwidowały klasztor, a dominikanów wysiedliły do Różanegostoku. Parafia przeszła wówczas pod opiekę księży diecezjalnych” – wyjaśnia.
Jarmark Dominikański w Choroszczy nawiązuje do odpustu św. Dominika w Gdańsku i choć trwa tylko jeden dzień, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i wystawców przyjeżdżających niemal z całej Polski. Jest on jedną z największych atrakcji lata w regionie. W ubiegłym roku w ciągu całego dnia w imprezie uczestniczyło łącznie ponad 30 tys. osób.
Od czasów dominikańskich odpust św. Dominika jest uroczyście obchodzony w Choroszczy, a jarmark który mu towarzyszy od niemal ćwierć wieku przyciąga miłośników tradycji i dobrej zabawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.