Odpust na Sądeckiej Górze Tabor
30 lipca 2013 | 16:20 | eb Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 4 sierpnia rozpocznie się Tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. To jedno z największych wydarzeń religijnych w regionie sądeckim. Bazylikę odwiedza wtedy ok. 100 tys. pielgrzymów. Wiernych z diecezji tarnowskiej, z innych polskich diecezji, a nawet z zagranicy przyciąga XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego, znajdujący się w nowosądeckiej bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty.
Przez cały tydzień w sanktuarium będą się modlić m.in. strażacy, policjanci, rolnicy, rodziny, osoby duchowne, pracownicy służby zdrowia i chorzy. Tygodniowe uroczystości odbędą się pod hasłem „Być solą ziemi – dzieląc się wiarą”.
W programie znalazły się nabożeństwa w intencji powołań i ojczyzny. Będzie także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, błogosławieństwo matek i dzieci oraz jubileuszowa modlitwa kapłanów i osób konsekrowanych. Codziennie księża będą pełnić dyżury w konfesjonałach.
W programie odpustu są także koncerty zespołów religijnych i regionalnych.
Główna uroczystość odpustowa odbędzie się we wtorek, 6 sierpnia o godzinie 11.00.
Podczas odpustu po raz pierwszy odbędzie się "Strefa Młodych Serc". Spotkanie młodzieży z kapłaństwem będzie miało miejsce 8 sierpnia. Młodzi ludzie zgromadzą się na placu przy Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu o godzinie 17.00. Po uwielbieniu i Eucharystii wezmą udział w agapie. Wystąpi także seminaryjny zespół muzyczny Genezareth.
Cudowny obraz Chrystusa Przemienionego pochodzi z XIV w., a jego powstanie wiąże się z oddziaływaniem w ikonografii motywu oblicza Chrystusa utrwalonego na chuście św. Weroniki. Prototypem tego obrazu była twarz Chrystusa na wizerunku przechowywanym w kościele Scala Santa na Lateranie w Rzymie. Ikona nowosądecka słynie łaskami od początku XVII w.
Program odpustu jest dostępny na www.bazylika.org.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.