Licheń: zakończyły się Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych
28 lipca 2013 | 12:28 | ra Ⓒ Ⓟ
Ponad 30 tys. osób uczestniczyło w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Środowisk Trzeźwościowych. Hasłem tegorocznych spotkań było „Zawsze mam szansę”, będące zachętą dla osób uzależnionych, że nigdy nie jest za późno na walkę ze swoim uzależnieniem.
Każdego roku, od 21 lat, w ostatni weekend lipca uzależnieni, ich rodziny oraz przyjaciele spotykają się u stóp Matki Bożej Licheńskiej, aby podziękować za wszystkie lata abstynencji, i prosić o siły na kolejny rok. Najliczniejszą grupę stanowią anonimowi alkoholicy. Oprócz nich są także anonimowi uzależnieni od hazardu, papierosów, seksu i miłości, jedzenia czy kredytów.
W tym roku w Licheniu po raz pierwszy odbył się mityng dla osób cierpiących na depresję. „Do tej pory było takie przeświadczenie, że depresja jest chorobą psychiczną. Okazuje się, że depresja, tak jak inne choroby jest uzależnieniem. Jako depresanci pracujemy też na 12 krokach. Dzięki temu dochodzimy do tego, że depresja jest chorobą duszy, ciała i umysłu” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
Uczestnicy licheńskich spotkań trzeźwościowych tradycyjnie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej alejkami licheńskiego Sanktuarium. Uroczystego otwarcia tegorocznych spotkań dokonał ks. Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium oraz ks. Robert Krzywicki, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, który życzył przybyłym pogody ducha.
Następnie na ołtarzu przy Placu Koronacyjnym odbył się koncert w wykonaniu muzyków-amatorów. Na początku muzykowania wystąpił Piotr Nagiel, od 16 lat trzeźwy alkoholik, który wykonał utwór pt. „Płomień świecy”. O swojej chorobie stara się mówić zawsze, gdy jest ku temu sposobność. „Doszedł taki moment, że dostałem do wyboru – albo żyć, albo umrzeć. I wtedy pojawił się lęk, strach przed utratą życia. I zacząłem coś z tym robić. Tak jest do dnia dzisiejszego” – wyjaśnił muzyk.
W Kaplicy Całunu Turyńskiego miała miejsce prezentacja książki pani Danieli Sikory z Londynu, w której autorka porusza problem handlu ludźmi na świecie. W ten sposób organizatorzy licheńskich spotkań chcieli zwrócić uwagę na niezwykle ważny problem, uczulając jednocześnie, aby nie stać się łatwym celem dla ludzi trudniącym się tym haniebnym procederem.
„Długo myśleliśmy, że zwalczyliśmy niewolnictwo jako współczesne społeczeństwo. I wiele ludzi dalej ma takie postrzeganie, że niewolnictwo istniało kiedyś – nie istnieje dzisiaj. A fakty są takie, że niewolnictwo w tym momencie ma dużo większą skalę niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Kiedyś niewolnik był luksusem. Dzisiaj jest kupowany za niewielkie pieniądze” – powiedziała Daniela Sikora.
Msza św. sprawowana była za wszystkich, którzy odeszli na „wieczny mityng” do domu Ojca. Nieco później rozpoczęły się mityngi tematyczne dla osób uzależnionych, m.in. od alkoholu, hazardu, narkotyków, seksu i miłości, dorosłych dzieci alkoholików i innych. Nowością tegorocznych spotkań był mityng dla osób cierpiących na depresję. Spotkania odbywały się w różnych miejscach na terenie Sanktuarium: w kościołach pw. MB Częstochowskiej i św. Doroty, w kaplicach bazyliki a także na placu przed świątynią.
Przez cały dzień na wiernych w konfesjonałach oczekiwało ponad 50 księży – marianów oraz księży gości. Do dyspozycji było także kilkudziesięciu wolontariuszy, psychologów i terapeutów uzależnień, którzy służyli rozmową i podpowiadali, jak zrobić pierwszy krok w stronę życia bez nałogu. Przez cały dzień do nabycia była także fachowa literatura dostępna w kioskach rozsianych na terenie Sanktuarium.
Kulminacyjnym punktem 21. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu była uroczysta Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w sobotę wieczorem, której przewodniczył bp ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering. Osoby, które nie pomieściły się w licheńskiej bazylice, mogły uczestniczyć w Eucharystii za pośrednictwem telebimu usytuowanego na zewnątrz świątyni.
Po Mszy św. kontynuowano poszczególne mityngi, które trwały do samego rana. Tegoroczne licheńskie spotkania trzeźwościowe zakończyła niedzielna Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 7:30 rano.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.