Rytwiany: trwają przygotowania do benefisu serialu „Czarne chmury”
13 lipca 2013 | 15:36 | apis Ⓒ Ⓟ
Otwarcie Muzeum Serialu „Czarne chmury”, Eucharystia polowa w intencji zmarłych aktorów i twórców serialu, koncert jubileuszowy w ogrodach klasztornych i biesiada sarmacka, złożą się na Benefis Serialu „Czarne chmury”. W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach trwają intensywne przygotowania do obchodów jubileuszu 40. rocznicy nagrywania serialu w pokamedulskim klasztorze, które odbędą się w dniach 28–29 września br.
W pierwszy dzień obchodów jubileuszowych 28 września o godz. 15 odbędzie się w Pustelni Złotego Lasu uroczyste otwarcie Muzeum Serialu „Czarne chmury”, w którym zaprezentowany będą m.in.: refektarz klasztorny, areszt Dowgirda, piwniczka klasztorna, figury postaci filmowych, odciski dłoni aktorów, wystawa rekwizytów i fotosów.
Zaplanowano też otwarcie Alei „Czarnych chmur” w ogrodach klasztornych. Każdy z aktorów posadzi swoje drzewo nazwane jego imieniem. Wyświetlone też zostaną dwa odcinki realizowane w Rytwianach.
Zorganizowana będzie też konferencja na temat kontekstu historycznego, charakterystyki filmów płaszcza i szpady. "Przewidujemy również wystąpienia gości i wspomnienia z planu filmowego oraz biesiadę w konwencji filmowej" – informuje KAI ks. rektor Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu.
Następnego dnia uroczystości jubileuszowe rozpocznie o godz. 10.30 Msza św. plenerowa w intencji zmarłych aktorów i twórców serialu.
Punktem kulminacyjnym będzie o godz. 12.00 Wielki Koncert Jubileuszowy na scenie ustawionej w ogrodach klasztornych. Wystąpi m.in. zespół muzyki dawnej Contra Bellum. Przedstawione zostaną serialowe sceny i utwory muzyczne.
W trakcie koncertu wręczone zostaną aktorom nagrody specjalne. Około godz. 15.00 rozpocznie się „Biesiada sarmacka” – plenerowa uczta w konwencji filmowej, podczas której widzowie będą mieli okazję spotkać się z aktorami.
– Pragniemy zaprosić wszystkich żyjących aktorów i twórców ale nie do wszystkich mamy kontakt. Prosimy o zgłaszanie się do nas poprzez stronę internetową: www.pustelnia.com.pl, na której znajdują się szczegóły imprezy – zachęca ks. Wiesław Kowalewski.
Wśród zaproszonych gości są m.in.: Anna Seniuk, Elżbieta Starostecka, Krystyna Janda, Leonard Pietraszak, Maciej Rayzacher, Karol Strasburger, Piotr Fronczewski, Henryk Gołębiewski.
Imprezami towarzyszącymi w konwencji filmowej będą prezentacje m.in. trupy aktorów, obozu sarmackiego i rajtarów oraz pokazy walk, jazdy konnej. Nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Plenery serialu Czarne chmury” oraz zaprezentowana zostanie poplenerowa wystawa malarstwa.
Organizatorami uroczystości jubileuszowych są: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Pustelnia Złotego Lasu i Agencja Artystyczna „Ewa K” z Kielc.
Polski serial spod znaku "płaszcza i szpady" pt. Czarne chmury” wyprodukowany został w 1973 r. Reżyserem był Andrzej Konic. W rytwiańskim klasztorze kręcone były zdjęcia do 4 i 10 odcinka.
Osią fabuły były dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Polsce Prus Książęcych. Pozostawały one w lennej zależności od Rzeczypospolitej od 1525 r., kiedy Albrecht Hohenzollern sekularyzował państwo zakonne i złożył w Krakowie hołd królowi polskiemu.
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rytwianach został poświęcony 27 września 1637 r. Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu jest otwartym dla wszystkich, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku.
Pustelnia służy jako ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, realizujący ideę SPeS "Salus per Silentium" ("Zdrowie przez Ciszę"). Bardzo często i chętnie przybywają tu kapłani z całego kraju na rekolekcje indywidualne i rekolekcje ciszy, a także wiele osób świeckich na pobyty relaksacyjno-kontemplacyjne.
Pielgrzymom i turystom Pustelnia Złotego Lasu umożliwia m.in. zwiedzanie barokowego kościoła i galerii kamedulskiej oraz zapoznanie się z europejskim szlakiem kamedulskim. Klasztory kamedułów wyrosły na bazie Reguły św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.