1,2 tys. stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na obozie w Olsztynie
11 lipca 2013 | 15:11 | km, awo Ⓒ Ⓟ
1,2 tys. stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z całej Polski uczestniczy w obozie formacyjno-intergracyjnym w Olsztynie. Przybyli tu gimnazjaliści i licealiści podczas dwutygodniowego pobytu odkrywają miasto i Boga. Drugi obóz dla studentów odbędzie się też od 19 do 23 lipca w Wadowicach.
Hasło tegorocznego obozu brzmi "Warmia JP2". Nawiązuje ono do Warmii Jana Pawła II, którą mają stanowić stypendyści i do miejsca spotkania – stolicy Warmii i Mazur. Młodym towarzyszą księża i siostry zakonne, którzy pełnią rolę wychowawców, a także odpowiadają za program duchowy.
– Starsi stypendyści planują czas na obozie młodszym kolegom. Studenci różnych kierunków włączający się w organizacje obozu, np. przyszli lekarze, odpowiadają za służbę medyczną – mówi Tomasz Reczko, kierownik Biura Prasowego FDNT. – Jest to duże przedsięwzięcie. Bez uprzejmości władz miasta, władz uczelni oraz pomocy jeszcze wielu innych instytucji i osób prywatnych nie bylibyśmy w stanie zorganizować obozu – dodaje.
Olsztyn, który w tym roku gości stypendystów, to miasto papieskie, to tam w 1991 r. odprawił Mszę św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski. Ponadto w tym roku Olsztyn obchodzi 660-lecie nadania praw miejskich.
– To miasto z ogromną historią. To tu, na Zamku Kapituły Warmińskiej, zabytku z XIV wieku, żył, pracował i tworzył nasz wielki rodak Mikołaj Kopernik – wylicza prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodając, że miejscowy samorząd bardzo cieszy się, że będzie gościć stypendystów Fundacji z całej Polski.
"Wielu z nas nie może pozwolić sobie na wakacyjne wyjazdy. To ogromna szansa, nie tylko na spędzenie wakacji w innym miejscu niż miejscowości, w których mieszkamy, ale również na pogłębienie naszej wiary" – mówi stypendystka Karolina.
W Olsztynie gimnazjaliści i licealiści, którymi opiekuje się FDNT, mieszkają w cieszącym się opinią jednego z najpiękniejszych kampusie uniwersyteckim Kortowo, na obrzeżach miasta. Uroku temu miejscu dodają aż trzy jeziora: Kortowskie, Stary Dwór i Modrzewiowe.
Podopieczni fundacji przyjechali tu w piątek 5 lipca, choć oficjalne otwarcie obozu zaplanowano na sobotnie popołudnie. Rozpoczęła go Msza św. o godz. 15 w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.
Organizatorzy zadbali o to, aby młodzieży nie zabrakło czasu i na modlitwę, i na aktywny wypoczynek. Stąd też w programie są wspólne Msze św., dzień skupienia i liczne atrakcje.
Stypendyści zwiedzili już m.in. Planetarium, zamek w Olsztynie i Frombork. Uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie spotkali się z rektorem uczelni. Czeka ich jeszcze dzień sportu i spływy kajakowe. Ponadto 12 lipca razem z zespołem „Mocni w wierze” wystąpią w koncercie, którym podziękują miastu za przyjęcie, a 16 pielgrzymować będą do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie.
Obóz potrwa do 18 lipca. Dzień wcześniej, w Katedrze odbędzie się uroczysta Msza św. kończąca tegoroczny zjazd stypendystów w stolicy Warmii i Mazur.
Zgodnie z ideą wakacyjnych obozów FDNT, ich uczestnicy – młodzież z niewielkich miejscowości spędza ok. 2 tygodni w dużym mieście – ośrodku akademickim, poznając jego historię, zabytki a także ma okazję posłuchać specjalnych wykładów uniwersyteckich. Pobyt w mieście daje młodzieży z małych miejscowości możliwość nie tylko poznania kultury i historii, ale także wyższych uczelni – opowiada ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu FDNT.
W poprzednich latach obozy wakacyjne dla młodzieży zorganizowano m.in. w Krakowie, Warszawie, Trójmieście a w zeszłym roku w Lublinie.
Natomiast dla stypendystów, którzy są już studentami, przygotowywany jest wakacyjny obóz w Wadowicach z okazji 35. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. – Polacy bardzo wiele zawdzięczają bł. Janowi Pawłowi II, a szczególnie Fundacja i stypendyści. Dzięki niemu możemy liczyć co roku na hojność darczyńców, dlatego obóz będzie miał charakter dziękczynnej pielgrzymki – wyjaśnia Magdalena Szklarska, koordynatorka programu studenckiego w FDNT. Studenci odwiedzą też Kalwarię Zebrzydowską i Kraków.
Obecnie ze stypendiów FDNT korzysta 2,5 tys. młodych ludzi, w tym 1,1 tys. studentów.
Co roku na stypendia dla młodzieży prowadzona jest zbiórka publiczna w Dzień Papieski. W ubiegłym roku, dzięki zbiórkom przykościelnym i publicznym, połączeniom telefonicznym, SMS-om oraz płatnościom internetowym od 15 września do 31 października w ramach obchodów Dnia Papieskiego udało się zebrać 7 mln 178 tys. 995,49 zł na program stypendialny dla zdolnej ale ubogiej młodzieży z wiosek i małych miejscowości.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jako organizacja pożytku publicznego pozyskała też 3 mln 700 tys. zł z 1 proc. odpisu podatku dochodowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.