Śmierć prawosławnego metropolity
10 lipca 2013 | 09:25 | aw (KAI/dnevnik.bg) / br Ⓒ Ⓟ
Ciało metropolity Warny i Wielkiego Presławia Cyryla zostało znalezione we wtorek nad ranem w miejscowości Trakata koło Warny w pobliżu rezydencji rządców tej metropolii – podał Święty Synod Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Zarówno rzecznik prasowy metropolii, ks. Donczo Aleksandrow, jak i rzecznik policji wydali oświadczenia, że jak na razie nie sposób stwierdzić, czy śmierć nastąpiła wskutek przemocy – ciało Cyryla znaleziono na plaży, miał maskę i fajkę nurkową.
W środę w Sofii zbierze się Święty Synod, który ustali program ceremonii pogrzebowych, jak również kto będzie administratorem diecezji do czasu powołania następcy metropolity.
Bogumił Petrow Kowaczew urodził się 8 czerwca 1954 r. we wsi Carew Brod w wielodzietnej rodzinie. W 1968 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Sofii. Po jego ukończeniu wstąpił do nowicjatu w Klasztorze Rylskim, a po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Grecji, gdzie podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Atenach. Przyjął tonsurę 21 lipca 1972 r., a jego ojcem duchownym był biskup branicki Gerasim, rektor Sofijskiego Seminarium Duchownego. W tym samym roku został hierodiakonem, zaś hieromnichem w 1976 r.
Pod koniec 1980 r. objął urząd protosyncela (kanclerza) w metropolii Sliwen, otrzymując też godność archimandryty. Po roku ukończył studia w Sofijskim Seminarium Duchownym i wyjechał na studia do Moskwy, gdzie obronił doktorat pt. „Udział rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w ruchu narodowo-wyzwoleńczym narodu bułgarskiego w XIX wieku”. Do 1986 r. był przedstawicielem Patriarchatu Bułgarskiego przy Patriarchacie Moskiewskim, po czym został mianowany na stanowisko przeora klasztoru w Trojanie.
W grudniu 1987 r. został sekretarzem generalnym Świętego Synodu, a 26 czerwca tego samego roku został wyświęcony na biskupa stobijskiego. Metropolitą Warny i Wielkiego Presławia został wybrany 26 lutego 1989 r.
Metropolita Cyryl był kandydatem na urząd patriarchy po śmierci patriarchy Maksyma i pełnił jego obowiązki do czasu wyboru nowego patriarchy.
Na początku 2012 r. została opublikowana teczka operacyjna Cyryla wraz dokumentami, jednoznacznie potwierdzającymi współpracę biskupa z aparatem represji państwa komunistycznego do roku 1989 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.