Kard. Jaworski honorowym obywatelem Puszczykowa
08 lipca 2013 | 13:35 | bt Ⓒ Ⓟ
Kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, otrzymał w niedzielę 7 lipca tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puszczykowa. Uroczystość odbyła się w Sali bł. Jana Pawła II parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP tego wielkopolskiego miasteczka.
Honorowe obywatelstwo Puszczykowa zostało przyznane kard. Marianowi Jaworskiemu uchwałą Rady Miasta z dnia 21 maja br. „Biorąc pod uwagę zainteresowanie kardynała Mariana Jaworskiego naszym miastem i parafią, przekazanie bezcennych pamiątek związanych z bł. Janem Pawłem II oraz okazywaną od wielu lat serdeczność dla obywateli naszego miasta, uważamy że nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puszczykowa jest w pełni uzasadnione” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
„Pragniemy w ten sposób złożyć dowód naszego uznania człowiekowi, który jest silnie związany z naszym miastem i ludźmi tu mieszkającymi; który nie tylko przyczynił się do rozwoju naszej miejscowości, ale dokonał przy tym rzeczy jeszcze istotniejszej, a mianowicie swoją postawą zasiał inspirujące ziarno inicjatywy” – zaznaczył burmistrz Puszczykowa Andrzej Balcerek, nazywając kard. Jaworskiego „przyjacielem Puszczykowa”.
Uroczystość była też okazją do podziękowania kard. Jaworskiemu za wspieranie inicjatyw puszczykowian aktywizujących tutejszą społeczność, a mających na celu zachowanie pamięci o osobie, pontyfikacie i nauczaniu bł. Jana Pawła II, którego Kardynał był bliskim przyjacielem i współpracownikiem.
Jedną z takich papieskich inicjatyw w parafii pw. św. Józefa w Puszczykowie jest znajdująca się w dolnej części kościoła obszerna Sala im. bł. Jana Pawła II. Jest ona, jak podkreśla proboszcz o. Marek Smyk ze Zgromadzenia Ducha Świętego, miejscem spotkań i wystaw, służąc jako ośrodek integracji parafialnej, środowiskowej, narodowej i kulturalnej, a jednocześnie stanowi wotum wdzięczności całej parafii i miasta za beatyfikację Jana Pawła II.
Projekt utworzenia tej wielofunkcyjnej sali, wyposażonej w profesjonalne oświetlenie, instalację multimedialną, scenę i zaplecze sceniczne, był zresztą konsultowany najpierw z kard. Jaworskim. On także poświęcił ten obiekt w 1. rocznicę beatyfikacji papieża Polaka.
Kardynał ofiarował również parafii bogaty zestaw zdjęć z bł. Janem Pawłem II. W porozumieniu z nim sprowadzono też do parafii relikwie krwi błogosławionego papieża, które uroczyście wprowadził do puszczykowskiego kościoła16 października ub. r., w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Uroczystość nadania kard. Jaworskiemu honorowego obywatelstwa Puszczykowa poprzedziła Msza św. sprawowana w intencji miasta i jego mieszkańców, podczas której kardynał poświęcił nowy obraz Jezusa Miłosiernego dla puszczykowskiej świątyni. Tego dnia poświęcił także pomieszczenia nowego domu parafialnego i, na pamiątkę tego wielkiego dla miasta wydarzenia, zasadził Czerwony Buk (Kardynalski). Z tej okazji odbyła się także promocja książki pt. „Na drogach Opatrzności” poświęconej kard. Jaworskiemu autorstwa puszczykowianina prof. Zenona Błądka, architekta i budowniczego tutejszej świątyni, który w latach 1993-2008 współpracował z kardynałem, przy odbudowie historycznych struktur metropolii lwowskiej, przygotowując m.in. opracowania architektoniczno-urbanistyczne.
Puszczykowo to ok. 10-tysięczne miasto położone 12 km na południe od Poznania, wokół którego rozciąga się Wielkopolski Park Narodowy. Prawa miejskie uzyskało ono w 1962 r.
Natomiast sama parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w tym mieście, jak podkreśla w rozmowie z KAI jej proboszcz o. Marek Smyk, czuje się w szczególnie mocny sposób związana z błogosławionym, a wkrótce świętym, Janem Pawłem II.
„Papież podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r. będąc w Poznaniu na Łęgach Dębińskich poświecił kamień węgielny pod nasz kościół parafialny. Z kolei w 1988 r. Watykan odwiedziła pielgrzymka budowniczych kościoła uzyskując błogosławieństwo Ojca Świętego dla podjętego przez siebie dzieła wznoszenia domu Bożego. Natomiast od 16 października 1994 r. z wieży świątyni rozlega się dźwięk dzwonu im. Jana Pawła II” – wymienia proboszcz.
Kard. Marian Jaworski urodził się w 1926 r. we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 1970-80 był sekretarzem naukowym KEP, w latach 1976-81 dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a w latach 1981-87 rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w tym mieście.
W 1984 r. Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Natomiast w 1991 r. został metropolitą lwowskim, a rok później wybrano go przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W latach 1996-98 był także administratorem apostolskim diecezji łuckiej.
Jan Paweł II mianował go w 1998 r. kardynałem in pectore, a trzy lata później ogłosił jego nominację. Jako bliski przyjaciel papieża, kard. Jaworski udzielił mu również przed śmiercią sakramentu namaszczenia chorych.
Kard. Marian Jaworski został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007). Posiada też tytuły doctora honoris causa Uniwersytetu w Bochum, UKSW w Krakowie, PWT we Wrocławiu i PAT w Krakowie. Jest również honorowym obywatelem Lubaczowa, Krakowa i obecnie także Puszczykowa. Po przejściu w 2008 r. na emeryturę, mieszka w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.