Abp Gądecki do pielgrzymów: wciąż jesteśmy w drodze
06 lipca 2013 | 11:59 | bt Ⓒ Ⓟ
Jesteśmy stworzeni przez Boga w stanie drogi, a tę naszą ludzką kondycję dobrze oddaje pielgrzymka, podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. poprzedzającej wymarsz 79. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
79. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę uroczyście rozpoczęła się poranną Mszą św. sprawowaną 6 lipca w katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego. W tym roku pielgrzymom w ciągu ich 10-dniowej wędrówki na Jasną Górę towarzyszy hasło: „Szczęśliwi, którzy uwierzyli”, a jej patronem jest św. Tomasz Apostoł.
Podczas Eucharystii pielgrzymi modlili się m.in. o owocne przeżycie rekolekcji w drodze, jakimi jest pielgrzymka i o bezpieczeństwo na trasie, o dobrą pogodę oraz za gospodarzy, którzy będą dbali o ich wyżywienie i podejmowali na noclegach. Polecano także Bogu duchowych pielgrzymów, którzy będą towarzyszyli pątnikom swoją codzienną modlitwą.
Również abp Gądecki prosił Boga, aby błogosławił pielgrzymom, był im „w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, w przeciwnościach obrońcą” tak, by pomyślnie dotarli do celu ich pielgrzymowania, „na Jasną Górę, do domu Maryi i szczęśliwie powrócili do swoich domów dojrzalsi w wierze”.
Jednocześnie metropolita poznański przypomniał, że pielgrzymka oddaje naszą naturalną, ludzką sytuację stworzeń, które zostały stworzone przez Boga w stanie drogi. „Jesteśmy ciągle w stanie drogi, ponieważ Ziemia nie jest naszym ostatecznym celem, ani naszym ostatecznym domem. Jesteśmy bowiem stworzeni do udziału w wieczności Boga i do odpoczynku w jego trwałym mieszkaniu” – zaznaczył abp Gądecki.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę, że jedna z konsekwencji stanu drogi wpisanego w naszą ludzką egzystencję to to, że „ciągle nie jesteśmy gotowi, zrealizowani, dojrzali w naszym człowieczeństwie i religijności”. „Przez całe życie zmierzamy nieustannie do rozwoju naszych cech fizycznych, intelektualnych i duchowych, do rozwoju cnót ludzkich i nadprzyrodzonych, do umacniania i pogłębiania wiary, a przede wszystkim do świętości” – przypomniał arcybiskup.
Natomiast odnosząc się do przeżywanego w Kościele Roku Wiary metropolita poznański wskazał, na przykładzie Abrahama, „największego świadka wiary Starego Testamentu”, że również pielgrzymowanie przyczynia się do kształtowania naszej wiary. Wyjaśnił on przy tym, że „wiara nie polega na posiadaniu, ale na posłuszeństwie, które nie wyklucza krzyża”. „Wierzyć w Boga, to ufać Mu całkowicie, to kochać Go bardziej niż wszystkie Jego dary” – podkreślił kaznodzieja.
Jak wyjaśnił natomiast w rozmowie z KAI kapelan pielgrzymki ks. Tomasz Kulka, w Roku Wiary głoszone codziennie podczas pielgrzymki konferencje, związane są z wyznaniem wiary. Przyznał też, że „pielgrzymowanie na Jasną Górę to zupełnie wyjątkowy czas pod względem duchowym, ale także pod względem ludzkim, kiedy można doświadczyć wiele ludzkiej dobroci, ale też wiele wyprosić u Matki Bożej”.
W skład 79. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi 18 grup pielgrzymkowych. Większość z nich wyruszyła na szlak dziś rano, jednak pierwsza z nich – Grupa 12 z Czarnkowa, która ma do pokonania najdłuższą, bo prawie 400-kilometrową drogę do celu, wyszła już 3 lipca. Wczoraj natomiast rozpoczęły wędrówkę tzw. Grupy Opalenickie z Opalenicy, Grodziska Wlkp., Buku i Kościana. Jutro z kolei wyjdzie Grupa Leszczyńska, a 8 lipca ostatnia z grup – z Pudliszek.
Cały czas można się też jeszcze zapisywać na Poznańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, na jej trasie. Z kolei osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, zaproszone są do udziału w tzw. pielgrzymce duchowej.
Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których konferencje głosić będzie ks. dr Jan Glapiak oraz modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia. Szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie pielgrzymki: www.poznanskapielgrzymka.pl.
Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z XI Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.