Chludowo: misyjny panel dyskusyjny podczas V Misyjnego Święta Młodych
06 lipca 2013 | 11:58 | bt Ⓒ Ⓟ
Misjonarze świeccy i zakonni wzięli udział w misyjnym panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Dzielmy się wiarą jak chlebem”, a zorganizowanym wczoraj podczas trwającego w Chludowie k. Poznania V Misyjnego Święta Młodych. W wydarzeniu odbywającym się w dniach 3-7 lipca pod hasłem „Mocni wiarą” bierze udział prawie 200 młodych ludzi z całej Polski.
Misyjny panel dyskusyjny, jak wyjaśnia w rozmowie z KAI o Andrzej Danielewicz, sekretarz ds. misji polskiej prowincji zgromadzenia werbistów organizującego Misyjne Święto Młodych, przygotowany został z myślą o tym, aby młodzi ludzie zobaczyli, jak wiele jest możliwości wspierania misji czy bycia misjonarzem, nie tylko wyjeżdżając na misje, ale również pozostając w kraju.
„Dlatego w panelu wzięli udział ludzie działający na rzecz misji z bardzo wielu środowisk: księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy. Były to osoby zarówno pracujące w krajach misyjnych, ale też zaangażowane w misje, a mieszkające w Polsce, bowiem działalność misyjna bez zaplecza modlitewnego i materialnego, jest niemożliwa do prowadzenia” – zaznacza o. Danielewicz.
Z młodzieżą swoim doświadczeniem misyjnym podzielili się m.in. s. Zyta Konkol ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, która 30 lat pracowała na misjach w Papui Nowej Gwinei, werbista o. Andrzej Dzida, misjonarz z Madagaskaru oraz misjonarka świecka Alicja Kajak-Zięba, posługująca przez 10 lat w kameruńskim buszu wśród Pigmejów jako pielęgniarka i katechistka. Zachęcała ona młodych, aby zamiast kierować się w wyborze zawodu tym, czy jest on dobrze płatny i czy zapewni dostanie życie, nie bali się kroczyć drogą swojego powołania.
Z kolei o tym, co robią dla misji mieszkając i pracując w Polsce, opowiadali m.in. Tomasz Kiesling z diakonii misyjnej Ruchu Światło-Życie i ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednego z dwóch tego typu kół istniejących w Polsce.
Członkowie tych grup, oprócz modlitwy za misje, propagują też, chociażby przez różnorodne spotkania czy warsztaty, wiedzę nt. krajów misyjnych i warunków pracy misjonarzy. Podejmują również adopcję misyjną dzieci z różnych krajów Afryki, polegającą na modlitwie za nie oraz przekazywaniu ośrodkom misyjnym funduszy na ich naukę i wyżywienie. Także sami jako wolontariusze wyjeżdżają na miesięczne, lub dłuższe, doświadczenia misyjne, podczas których wspierają misjonarzy swoją pracą.
„Misjonarzem nie jest tylko ten, kto bezpośrednio głosi Dobrą Nowinę ludziom, którzy nie słyszeli jeszcze o Chrystusie, ale każdy, kto dzieli się swoją wiarą z innymi. Na tym przecież polega misyjność Kościoła. Do tego potrzeba jednak dobrej woli, kreatywności i szeroko otwartych oczu, żeby dostrzec potrzeby innych, a jednocześnie zobaczyć, co ja mogę z siebie dać i w jaki sposób zaangażować się w dzieło misyjne Kościoła” – podsumowuje o. Danielewicz.
Święto młodych zakończy w niedzielę Msza św. sprawowana przez o. Eryka Koppę, prowincjała zgromadzenia werbistów oraz piknik rodzinny, podczas którego wystąpi kabaret Świerszczychrząszcz.
Inicjatorami Misyjnego Święta Młodych jest Zgromadzenie Słowa Bożego popularnie w Polsce nazywane Misjonarzami Werbistami (od łac. Verbum Divini, tzn. Słowo Boże). Założył je w 1875 r. w Steylu w Holandii św. Arnold Janssen. Liczy ono blisko 6 tys. misjonarzy, w tym ponad 600 Polaków i jest obecne w prawie 70 krajach świata.
Z kolei stroną organizacyjną MŚM zajmuje się Werbistowskie Centrum Młodych TABOR, które działa od września 2009 r. w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania. Centrum organizuje też m.in. spotkania i rekolekcje dla młodzieży, warsztaty liturgiczne, muzyczne, plastyczne i teatralne, spotkania formacyjno-powołaniowe dla młodzieży męskiej, prowadzi Szkołę Życia Słowem Bożym oraz aktywnie włącza się w inicjatywę ewangelizacyjną „Przystanek Jezus”. Więcej informacji można znaleźć na: www.wcm.werbisci.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.