Twardogóra: księża modlili się przy relikwiach św. Jana Bosko
01 lipca 2013 | 17:32 | ek Ⓒ Ⓟ
Przy relikwiach św. Jana Bosko w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze modlą się dzisiaj kapłani, wspólnota salezjańska, młodzież, dzieci, rodzice i wierni. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.
W związku z przypadającą w 2015 r. 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosko, po całym świecie wędrują jego relikwie. Na szlaku peregrynacji nie zabrakło diecezji kaliskiej. Urna z ciałem świętego w dniach 21-22 czerwca przebywała w Ostrowie Wielkopolskim, a dzisiaj nawiedziła Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, nad którym pieczę sprawuję księża salezjanie.
Relikwie św. Bosko przed świątynią powitał kustosz sanktuarium ks. salezjanin Ryszard Jeleń. – Chcemy w Twardogórze spojrzeć na ks. Bosko jako kapłana wiary. Przyszedł on po to w swoich relikwiach, aby nam przypomnieć, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości – mówił kustosz.
W homilii biskup kaliski wskazał, że dzisiejsza uroczystość stwarza sposobność do tego, żeby dziękować Bogu za ludzi świętych. Wymienił wśród nich św. Jana Bosko, bł. Matkę Teresę z Kalkuty, bł. Jana Pawła II. Podkreślał, że święci do wypełniania swych zadań czerpali moc z Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu.
Biskup zauważył, że święci są także wśród nas. – Nasza miłość okazywana jest Panu Bogu przez miłość do drugiego człowieka. Nie ma innej drogi. Kto przeklina ludzi, nie kocha Pana Boga. Pamiętajmy o tym, że święci są wśród nas: to nasi rodzice, wychowawcy, nauczyciele, kapłani, ludzie prości, którzy dzielą się swoim sercem – mówił bp Janiak.
Docenił pracę salezjanów i salezjanek prowadzoną na rzecz dzieci i młodzieży. – Dzisiaj, kiedy stajemy przy tych świętych relikwiach starajmy się pamiętać o naszej młodzieży, dzieciach i dziękujmy wszystkim tym, którzy prowadzą dzieła dla młodzieży i dzieci – powiedział biskup kaliski.
Zachęcał do brania przykładu ze św. Jana Bosko. – Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa, uczmy się od św. Jana Bosko wrażliwości, pracowitości i radości – wskazywał hierarcha.
Po komunii św. kapłani i siostry zakonne z diecezji kaliskiej zawierzyli swoją posługę Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i św. Jana Bosko.
W uroczystościach uczestniczyli także: wikariusz inspektora wrocławskiej inspektorii salezjanów ks. Władysław Nowak, poprzedni kustosze twardogórskiego sanktuarium: ks. Józef Kawalec i ks. Władysław Biczysko.
Dzisiaj przy relikwiach będą modlić się dzieci, młodzież, rodzina salezjańska, rodzice i parafianie. O godz. 23.00 Mszę św. sprawować będą proboszczowie dekanatu twardogórskiego. Jutro o godz. 8.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodziców, dziadków, nauczycieli i katechetów. O godz. 10.00 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem z księdza inspektora wrocławskiej inspektorii salezjanów, a po niej akademia o św. Janie Bosko. Na godz. 12.00 zaplanowano nabożeństwo pożegnania relikwii, które udadzą się do Krakowa.
Świątynia w Twardogórze została wybudowana przez protestantów w 1873 r. Od 1945 r. jest parafią katolicką pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Kościół został powierzony trosce duszpasterskiej księży salezjanów. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Duniec. Salezjanie zaraz po przybyciu do Twardogóry prowadzili pracę duszpasterską w parafii, a ponadto rozwinęli szeroko zakrojoną działalność oświatowo-wychowawczą.
8 grudnia 1945 r. w głównym ołtarzu kościoła umieszczono figurę Matki Bożej, która stanowiła kopię obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Turynie. Twórcą figury był artysta rzeźbiarz Jan Szczerkowski. Podczas wojny rzeźba ta zostałaby niewątpliwie zniszczona, gdyby nie czuwająca Opatrzność i odwaga Julii Piwowarskiej – pracownicy oświęcimskich zakładów salezjańskich. Tak więc Matka Boża została uratowana przed zniszczeniem i bezpiecznie ukryta. Następnie figura przeznaczona została do nowo założonej placówki salezjańskiej, do kościoła w Twardogórze, gdzie dwukrotnie poddano ją gruntownemu odnowieniu (1957 i 1989). Rosnący rozgłos zyskiwanych łask od Boga poprzez pośrednictwo Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze przydał temu miejscu sławę sanktuarium Dolnego Śląska, które od 31 maja 1994 r., zgodnie z dekretem bp. Stanisława Napierały stało się Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym Diecezji Kaliskiej.
Figura Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w dniu 24 września 1995 r. została ukoronowana koronami papieskimi, pobłogosławionymi przez papieża Jana Pawła II podczas wizyty w Skoczowie. Korony nałożyli: nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski kard. Józef Glemp, metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz i biskup kaliski Stanisław Napierała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.