Poznań: abp Périsset zachęca do dziękczynienia za wiarę
29 czerwca 2013 | 14:21 | ms Ⓒ Ⓟ
Z prośbą o ducha dziękczynienia Bogu za wiarę i o radość z udziału w Jego niezliczonych darach zwrócił się do uczestników uroczystych obchodów ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu abp Jean-Claude Périsset. Nuncjusz apostolski w Niemczech przewodniczył Mszy św. w patronalne święto pierwszej katedry na ziemiach Polski i miasta Poznania.
Abp Périsset wygłosił homilię w języku włoskim, która odczytywana była w polskim tłumaczeniu przez jednego z kapłanów. Oparł ją na dwóch ewangelicznych zdaniach – „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” oraz „Ty jesteś Piotr czyli Opoka i na tej opoce zbuduję Kościół mój”.
„Te dwa stwierdzenia przedstawiają różne oblicza tej samej rzeczywistości, uzupełniając siebie nawzajem. Są one dla nas podporą wiary w boskość Chrystusa” – mówił abp Périsset. Kaznodzieja przekonywał, że wyrażają one wiarę, prowokując człowieka do konkretnej reakcji, i są jednocześnie jednym ze sposobów działania Bożej łaski.
Szczególną uwagę zwrócił nuncjusz apostolski w Niemczech na konieczność budowania jedności z następcą św. Piotra. „Ci, którzy oparli się na opoce Piotrowej, przyczyniali się wspaniale do wzrostu Kościoła, jak zresztą pokazuje chociażby świadectwo życia wielkich założycieli zakonnych, takich jak św. Franciszek, św. Dominik, św. Ignacy Loyola, a w naszych czasach św. Josemaría – wszyscy oni udawali się do Rzymu w celu uzyskania akceptacji dla charyzmatu swoich nowo powstałych wspólnot” – mówił abp Périsset.
Wiele miejsca poświęcił konieczności rozumienia wydarzeń biblijnych w kontekście wiary. „Kto próbuje czytać Ewangelię tak, jak czyta się powieść, albo jak pozbawione odniesienia do wieczności historyczne opowiadanie, nie jest w stanie dotrzeć do jej prawdziwego znaczenia” – przekonywał abp Périsset. Dlatego właśnie trzeba rozważać wyznanie wiary Piotra w kontekście początku jego niezwykłej misji.
Rozważając posługę św. Piotra kaznodzieja przypomniał, iż Piotrowe trudności z wprowadzeniem w czyn wyznawanej wiary dodają nam odwagi w chwilach, gdy sami mamy trudności z dochowaniem wierności Chrystusowi, gdy widzimy Kościół nie pozbawiony wad i postaw ludzkich, które wystawiają naszą wiarę na próbę. „Jedynym ratunkiem w tych chwilach cierpienia i zwątpienia jest odwołanie się do Chrystusa i wyznanie Mu, jak Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” – mówił abp Périsset.
Nuncjusz apostolski w Niemczech dzielił się świadectwem skuteczności w trudnych momentach życia krótkiej wizyty w kościele, chwili modlitwy przed Najświętszym Sakramentem obecnym w tabernakulum poprzedzonej sakramentem pojednania. „Jeśli zaparliśmy się Chrystusa, tak samo jak Piotr, płacz przyniesie nam pokój i sprawi, że odzyskamy życie pod opieką Chrystusa, naszego jedynego Zbawiciela i Pasterza” – zaznaczył kaznodzieja.
Nawiązując na posługi następców św. Piotra kaznodzieja zachęcał do wielbienia Boga za ostatnich papieży. „Chodzi tu zwłaszcza o Sobór Watykański II zwołany przez papieża Jana XXIII i zakończony przez papieża Pawła VI. Wielbimy Boga za papieża Jana Pawła II, waszego rodaka, który zachęcał nas wszystkich do włączenia się w wielkie dzieło nowej ewangelizacji, podjętej przez papieża Benedykta XVI. Dziękujemy dziś Bogu za papieża Franciszka, który na wzór Chrystusa i za przykładem św. Franciszka z Asyżu, słowem i czynami prowadzi nas z powrotem do odkrywania fundamentalnych wartości ewangelicznych” – podkreślił abp Périsset.
To pierwsza wizyta abp. Périsseta w Poznaniu. Nuncjusz apostolski w Niemczech na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego uczestniczył w nieszporach w wigilię uroczystości poznańskiej katedry, wręczając krzyże misyjne młodym ludziom udającym się na wolontariat misyjny do kilku krajów i przewodniczył Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zwiedził także katedrę poznańską i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Abp Périsset przyjechał z Berlina do Poznania pociągiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.