Prymas Polski: Kościół jest stróżem patrymonium duchowego i materialnego naszej ojczyzny
24 czerwca 2013 | 18:46 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze we Włocławku z okazji 10. rocznicy święceń biskupich bp. Wiesława Meringa. Uroczystość połączona została z poświęceniem odnowionego i rozbudowanego gmachu Muzeum Diecezjalnego. Prymas Polski poświęcił obiekt wybudowany dzięki dobrej współpracy władz diecezjalnych z władzami samorządowymi.
W uroczystości wzięli udział biskupi metropolii gnieźnieńskiej oraz biskupi z Torunia. Katedra wypełniła się duchowieństwem i wiernymi głównie z Włocławka, ale także przedstawicielami władz samorządowych, wojewódzkich, parlamentarzystami oraz przedstawicielami instytucji kulturalnych, konserwatorskich i muzealniczych z różnych stron Polski.
W homilii abp Kowalczyk dziękował za 10 lat posługi bp. Meringa we Włocławku. Przypomniał o odważnie podjętych dziełach, którymi diecezja może się dziś poszczycić. Zaliczył do nich nowo rozbudowane muzeum, które po Mszy św. zostało uroczyście otwarte. Odwołując się do zawołania biskupiego bp. Meringa „Sprawiedliwość, pokój, radość”, Prymas Kowalczyk podkreślił priorytet sumienia we wszelkich decyzjach i działaniach ludzkiej osoby. „Tylko działanie w zgodzie z sumieniem gwarantuje sprawiedliwość i pokój” – podkreślił kaznodzieja.
Nawiązał też do troski o dziedzictwo kulturowe, czego wyrazem jest muzeum i katedra. Jak stwierdził, „patrząc na piękne katedry, czy muzea lub inne dzieła sztuki można spotkać się w opiniach niektórych ludzi z odruchem inspirowanym zdaniami antyklerykałów, czy tych, którzy są Kościołowi nieprzychylni: ‘jaki ten Kościół bogaty, to są ci zdziercy, którzy z nas wysysają krew’. Takie opinie to brak rozsądku, mądrości i elementarnej znajomości Kościoła” – mówił abp Kowalczyk.
Prymas Polski zaznaczył, że katedra włocławska jest znakiem, iż księża, „może nieudolni pod względem ekonomicznego wykształcenia, ale uczciwi i sumienni, umieli to dziedzictwo skapitalizować i ubrać w piękno”.
Odnosząc się do stawianych ludziom Kościoła zarzutów abp Kowalczyk mówił dalej: „Jeśli chcemy być uczciwi, to patrzmy na to jak na piękno polskich dusz ofiarnych, które wyraziły w ten sposób wiarę i miłość do Kościoła, na ludzi, którzy przekazali nam to nie po to, byśmy się gorszyli, ale byśmy starali czynić piękną ojczyznę tak, jak piękna jest ta katedra. Z takim wnioskiem powinniśmy wychodzić ze świątyni, a nie z przekonaniem podpowiedzianym przez Kościołowi nieprzychylnych”.
Abp Kowalczyk dodał, że trzeba dziś pytać, "dlaczego Polska nie jest taka piękna”. I odpowiadał: „ci księża, może byli mniej wykształceni, ale byli mądrzy. Można być wykształconym, ale niekoniecznie mądrym, a można być mało wykształconym, ale mądrym". – Ta świątynia o takiej mądrości świadczy. Dziękujmy Bogu, że mieliśmy przodków, którzy byli mądrzy i zostawili to, co nas zachwyca. Niech usposabia do rachunku sumienia by doceniać to, co dobre i piękne, a nie krytykować tych, co o to piękno dbają – dodał Prymas.
Abp Kowalczyk podkreślił też wkład w budowanie dziedzictwa kulturowego przez duchownych: „Duchowni i siostry zakonne dają rzeczy materialne do wspólnego skarbca, co potem owocuje pozostawionymi zabytkami i dziełami sztuki. Powinniśmy wewnętrznie usposabiać się do szacunku i podziwu, że tak umieli zrezygnować z miłości własnej na rzecz miłości Boga i bliźniego. I taką mieli postawę w budowaniu rzeczywistości państwowej, a nie taką, jaką słyszymy, że to ciemnogród, który zmusza do dźwigania rzeczy nie do udźwignięcia. To jest piar, który obliczony jest na zdobycie przez polityków taniej popularności”.
„Życzę naszej ojczyźnie, abyśmy mogli w wymiarach państwa oglądać takie piękne rzeczy a nie tylko ruiny popegeerowskie. Patrzmy na kapłanów jako na stróżów dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny” – zakończył abp Kowalczyk.
Całkowita wartość inwestycji związanych z renowacją Muzeum Diecezjalnego we Włocławku wyniosła 14,6 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków EFRR prawie 9,5 mln zł. Dzięki tej refundacji projekt „Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego” mógł zostać zrealizowany.
Prace konserwatorsko-budowlane polegały na przywróceniu budynkowi Kolegium Księży Wikariuszy historycznego wyglądu oraz podniesieniu jego funkcjonalności i dobudowie części mieszczącej magazyny muzealne, zaplecze socjalne, pracownie konserwatorskie oraz aulę, w której będą się odbywały wystawy czasowe, koncerty, wieczory autorskie, sympozja. Muzeum mieści się w dawnym Kolegium Księży Wikariuszy przy placu Mikołaja Kopernika we Włocławku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.