Abp Hoser do neoprezbiterów: dobry kapłan to ten, który ma czyste serce
24 czerwca 2013 | 17:48 | mag Ⓒ Ⓟ
Dobry kapłan to ten, który ma czyste serce – podkreślił abp Henryk Hoser zwracając się do neoprezbiterów. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika biskup warszawsko-praski wręczył nowo wyświeconym księżom dekrety kierujące ich na pierwsze parafie.
– Z wami jestem kapłanem dla was jestem biskupem – powiedział abp Hoser przypominając kapłanom, że są oni jego najbliższymi współpracownikami a w czasie święceń przyrzekali mu cześć i posłuszeństwo.
– „Jeżeli ta relacja zostanie zdeformowana Kościół nie będzie dobrze funkcjonował” – zaznaczył. Przyznał jednocześnie, że „w dzisiejszych czasach skrajnego indywidualizmu bardzo trudno jest żyć zarówno radą ewangelicznego posłuszeństwa jak i wykonywać to, co najnowsze dokumenty Kościoła określają jako posługę autorytetu w Kościele”. – Jeżeli wszyscy mają rację, mają swoją prawdę i ta prawda nie jest prawdą drugiego człowieka wówczas w ogóle życie społeczne staje się niemożliwe – stwierdził biskup warszawsko-praski.
Zaapelował także do neoprezbiterów o troskę o czystość własnego serca. – Dobry kapłan to ten, który ma czyste serce. Serce nieczyste Boga nie widzi – mówi nam jedno z błogosławieństw. Jeżeli serca nie będziecie pilnować to już niczego więcej nie upilnujecie – podkreślił abp Hoser.
Na zakończenie biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na konieczność wzajemnej współpracy: ze współbraćmi w kapłańskiej posłudze, z osobami konsekrowanymi i ludźmi świeckimi. – To jest nasz obowiązek a nie coś fakultatywnego – zaznaczył.
Dla samych kapłanów nowa parafia to nowe środowisko, nowe zadania i nowi ludzie. Jak sami przyznali – Na starcie swojej kapłańskiej posługi mimo świadomości stojących przed nimi wyzwań są pełni nadziei na Bożą łaskę.
Spotkaniu towarzyszyła wspólna modlitwa różańcowa w kaplicy Najświętszego Sakramentu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.