Maturzyści liceum prezentek pieszą pielgrzymką do Krakowa uczcili beatyfikację m. Zofii Czeskiej
14 czerwca 2013 | 12:59 | pra Ⓒ Ⓟ
Sześcioro maturzystów z Rzeszowa ponad tydzień wędrowało Drogą św. Jakuba do Krakowa. W ten sposób podziękowali za beatyfikację matki Zofii Czeskiej, założycielki zgromadzenia sióstr prezentek.
– Wspólny cel i wspólny wysiłek mocno spajają ludzi, łączą i utrwalają przyjaźnie. Ponadto był to dla mnie czas wyciszenia i głębszego zastanowienia się nad dalszymi planami na życie – mówi Jędrzej Złonkiewicz, jeden z uczestników pielgrzymki.
Trzy dziewczyny i trzech chłopaków wyruszyło z Rzeszowa 5 czerwca. Przeszli 226 kilometrów. – W grupie przyjaciół planowaliśmy po maturze miło spędzić czas. Mama jednej z naszych koleżanek podsunęła pomysł, żeby rekreację połączyć z dziękczynieniem za matury, zakończenie szkoły i beatyfikację m. Zofii Czeskiej – opowiada tegoroczny maturzysta z Rzeszowa. Pięcioro pątników jest absolwentami Liceum Ogólnokształcącego sióstr prezentek w Rzeszowie.
Na szlaku pielgrzymki znalazły się m.in. Tarnów, Zawada, Wojnicz, Karwodrza, Ropczyce i Pilzno. Młodzież odwiedziła sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, opactwo benedyktynek w Staniątkach czy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. – Niesamowite jest to, jak wzajemnie się wspieraliśmy – mimo momentów załamań – żeby dojść do celu. Zaskoczyła nas pogoda. Miało być paskudnie – deszczowo i burzowo, a była całkiem dobra pogoda – relacjonuje Złonkiewicz.
Pielgrzymka zakończyła się 13 czerwca w kaplicy kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie, przy klasztorze sióstr prezentek, gdzie aktualnie spoczywają doczesne szczątki bł. M. Zofii Czeskiej.
Rzeszowianie wędrowali do Krakowa podkarpackim i małopolskim odcinkiem Via Regia, czyli jednej z najstarszych i najważniejszych dróg w Europie. Droga Królewska, zwana także Wysoką Drogą, wiedzie z Wilna przez Kijów, Lwów, Kraków, Wrocław, Frankfurt nad Menem, Brukselę, Paryż, Pampelunę do Santiago de Compostela. Współczesna Droga św. Jakuba wzdłuż „Wysokiej Drogi” próbuje odtworzyć jej przebieg w późnym średniowieczu, kiedy to ruch pątniczy do Santiago de Compostela przeżywał swój największy w dziejach rozwój. Po oznakowaniu w 2012 r. odcinka Kraków – Piekary Śl. – Góra św. Anny, do dyspozycji pielgrzymów w Polsce udostępnionych jest ponad 900-kilometrów szlaku od granicy z Ukrainą do Zgorzelca. Jest to dziś jedna z dwóch głównych tras Drogi św. Jakuba przecinających Polskę ze wschodu na zachód (druga wiedzie od granicy z Litwą przez Olsztyn, Toruń, Poznań i Głogów do Zgorzelca).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.