Głogów: diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. Luigiego Novarese
10 czerwca 2013 | 16:36 | kk Ⓒ Ⓟ
W głogowskim Domu „Uzdrowienie Chorych” im. bł. Jana Pawła II, prowadzonym przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża, odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. Luigiego Novarese. Z tej okazji 8 czerwca do Głogowa przybyli biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Wzięło w niej udział wielu wiernych z całej diecezji, a także z ośrodków, gdzie dzieło ks. Luigiego Novarese jest znane. Przybyło wielu chorych i osób niepełnosprawnych.
– Luigi Novarese był Włochem. Dzieło jego dotarło również do Polski i od 25 lat owocnie służy człowiekowi cierpiącemu. W Głogowie 10 lat temu wspólnota Cichych Pracowników Krzyża założyła Dom Uzdrowienie Chorych. W tym właśnie domu chorzy, niepełnosprawni i cierpiący z całej Polski otrzymują pomoc fizyczną i duchową na drodze ich życiowego doświadczenia. Mamy świadomość, że udział w rzymskich uroczystościach nie był możliwy dla wszystkich wiernych diecezji. Czujemy potrzebę, aby dziękczynienie za tę beatyfikację złożyć Bogu również w Polsce – powiedział we wstępie do Mszy św. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Arcybiskup w homilii zaznaczył, że dziękując za beatyfikację Luigiego Novarese powinniśmy pogłębić naszą miłość do Boga i człowieka. – Niech to zmobilizuje nas do działania na rzecz chorych i niepełnosprawnych w duchu nowego błogosławionego – podkreślił abp Zimowski.
– Dziękujemy dziś za przepiękną postać kapłana, apostoła chorych, bł. ks. prałata Luigiego Novarese i za 10 lat istnienia i działania Domu Uzdrowienie Chorych w Głogowie prowadzonego przez Cichych Pracowników Krzyża. Ile w tym czasie zostało tutaj otartych łez, ile okazanej pomocy osobom chorym? – mówił podczas kazania arcybiskup. – Papież Benedykt XVI w orędziu z okazji 21. Światowego Dnia Chorego napisał: „Luigi Novarese w swojej posłudze dostrzegał doniosłe znaczenie modlitwy za chorych i cierpiących, a także z nimi udawał się często do sanktuariów maryjnych, zwłaszcza do groty w Lourdes”. Natomiast podczas beatyfikacji kard. Bertone dopowiedział, że błogosławiony spędził swoją ziemską egzystencję na głoszeniu ewangelii pocieszenia, Pan posłużył się jego gorliwością i zapałem, aby wielu osobom przybliżyć promień żywego i ożywiającego światła Ducha Świętego. I to dokonuje się tutaj w Głogowie, gdzie pomaga się tylu chorym i niepełnosprawnym. Bł. Luigi Novarese stał się żywym obrazem, tego, który jest Ojcem Miłosierdzia, Bogiem Wszelkiej Pociechy – przypominał abp Zimowski.
Podczas dziękczynienia bp Stefan Regmunt zwrócił uwagę na fakt, że nowy błogosławiony, nazywany apostołem chorych, przyczynił się do przemiany sposobu myślenia i działania wobec chorych na całym świecie. – W rozwijanych przez niego inicjatywach apostolskich chory, niepełnosprawny i cierpiący zaczął być traktowany nie jako bierny odbiorca posługi Kościoła, ale jako czynny i odpowiedzialny podmiot dzieła ewangelizacji i zbawienia. W miejscu, gdzie w Polsce powstało dzieło bł. Luigi Novarese, dzisiaj dziękujemy za ten charyzmat i posługiwanie. Modlimy się dziś, aby dzieło duchowe nowego błogosławionego zaowocowało w naszych parafiach pełną miłości współpracą z chorymi i czyniło Kościół wspólnotą zbawienia – mówił bp Regmunt.
Po uroczystej liturgii transmitowanej przez TV Trwam i Radio Maryja, przybyli na dziękczynienie wierni przedłużali świętowanie podczas wspólnego posiłku przygotowanego przez wolontariuszy oraz części artystycznej. Na przygotowanej scenie występowały m.in. zespoły działające przy różnego rodzaju placówkach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. W Domu „Uzdrowienie Chorych”, prowadzonym przez Cichych Pracowników Krzyża, można było obejrzeć również wystawę prac podopiecznych tych ośrodków.
Jednym z dzieł ks. Novarese jest wspólnota Cichych Pracowników Krzyża. Do Głogowa przeszczepili ją: ks. Janusz Malski i ks. prał. Ryszard Dobrołowicz, ówczesny proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, który w 1986 r. spotkał s. Elwirę Miriam Psorully, współzałożycielkę dzieła. 27 października 1989 r. ówczesny ordynariusz bp Józef Michalik poświęcił teren pod budowę domu w Głogowie. Budowę Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II zakończono dokładnie 16 czerwca 2003. Rocznie do Domu trafia ok. 3 tys. osób z całej Polski. Na co dzień chorzy i niepełnosprawni mogą korzystać tutaj z opieki socjalnej, zdrowotnej i rehabilitacyjnej. Odbywają się tutaj także sympozja i konferencje naukowe. Przede wszystkim jednak organizowane są tu rekolekcje dla duchownych i osób świeckich oraz turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.