Abp Gądecki: odrzucenie norm chrześcijaństwa na rzecz światopoglądu materialistycznego to nie bezstronność
09 czerwca 2013 | 18:38 | łg Ⓒ Ⓟ
"Życie z wiary od zawsze wystawione jest na zderzenie z prawem stanowionym" – przypominał 9 czerwca abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Święta Eucharystii w Łodzi. Wyraził żal, że stawiamy zbyt niskie wymogi osobom stanowiącym w Polsce prawo. "Błędne jest twierdzenie, że prawodawca jest bezstronny, gdy odrzucając normy moralne wyrosłe z chrześcijaństwa, kieruje się zasadami wynikającymi ze światopoglądu materialistycznego" – podkreślił metropolita poznański.
„Ofiara całopalna Chrystusa domaga się odpowiedzi wiary. Tą odpowiedzią jest kształt naszego życia, naszego życia z wiary. To życie z wiary od zawsze wystawione jest na zderzenie ze stanowionym prawem" – zauważył abp Gądecki. To rodzi trudności. "Moralność bowiem związana jest zawsze z jakimś systemem wartości wynikającym m. in. z określonego światopoglądu, przekonań filozoficznych czy religii. Brak jednolitych poglądów w tych dziedzinach zrodził przekonanie, że prawo, skoro ma obowiązywać wszystkich powinno być bezstronne” – mówił metropolita poznański.
Jednak jego zdaniem w kwestiach najistotniejszych prawo musi być kształtowane w oparciu o jakiś światopogląd. "W warunkach kultury euroamerykańskiej, do której należy także nasza ojczyzna, postawa ta praktycznie osadzona jest albo na światopoglądzie materialistycznym albo wynika z wartości chrześcijańskich" – przypominał hierarcha. "Błędne jest więc twierdzenie, że prawodawca jest bezstronny, gdy odrzucając normy moralne wyrosłe z chrześcijaństwa, kieruje się zasadami wynikającymi ze światopoglądu materialistycznego” – podkreślał abp Gądecki.
Problemem staje się także interpretacja praw człowieka, która prowadzi do ich relatywizacji. Przykładem może być prawo do życia – rozumiane jako obrona życia od poczęcia do śmierci lub określane stopniem rozwoju człowieka. "Podobne tendencje zmierzające do niebezpiecznych zmian kulturowych, widoczne są także w odniesieniu do innych, fundamentalnych spraw – takich jak wolność człowieka, rodzina, równość i tolerancja" – mówił metropolita poznański.
Według niego jedną z przyczyn tych zjawisk są "niewystarczające wymogi stawiane osobom ubiegającym się o funkcje publiczne". "Zwłaszcza we władzach ustawodawczych" – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał, że prawo spełnia funkcję wychowowawczą, a dobre prawo kształtuje dobre społeczeństwo. Jednak ostateczna decyzja należy do konkretnych ludzi. "To konkretne osoby doprowadzają do aborcji, do eutanazji, do niszczenia ludzkiego życia przy zapłodnieniu metodą in vitro, to konkretni ludzie wstępują w związki homoseksualne" – wyliczał hierarcha. "Przetrwanie wartości, z których wyrasta nasz system kulturowo-cywilizacyjny zależy w większym stopniu od moralności poszczególnych osób, aniżeli od prawodawcy” – tłumaczył abp Gądecki.
Święto Eucharystii zostało ustanowione na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku. W jego trakcie odbywa się procesja eucharystyczna i odprawiana jest uroczysta Msza święta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.