Pola Lednickie: odbyło się Spotkanie Dzieci Lednicy
08 czerwca 2013 | 23:28 | bt Ⓒ Ⓟ
Na Polach Lednickich, w pobliżu Domu Jana Pawła II, 8 czerwca odbyło się Spotkanie Dzieci Lednicy, popularnie nazywane Lednicą Malucha. Przybyło na nie ponad półtora tysiąca dzieci z różnych miejsc w Polsce, które w większości przywiozły siostry służebniczki ze wszystkich czterech gałęzi zgromadzenia.
Centralnym punktem spotkania, podczas którego świętowano dziecięctwo Boże, była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem dominikanina o. Jana Góry. „Bardzo dobrze się zapowiadacie. Kiedy widzę wasz las rąk w górze, bardzo mi to przypomina „dużą” Lednicę” − mówił do dzieci twórca spotkań lednickich.
W homilii o. Mirosław Nowak, opiekun duszpasterstwa rodzin w poznańskim klasztorze ojców Dominikanów, zachęcił dzieci do tego, aby zawsze trzymały się Pana Jezusa, przy którym nigdy się nie zgubią.
„Pan Jezus prosi: Przynoś do mnie to wszystko, co jest złe w twoim życiu. Mówi: Chodź, biorę cię za rękę i zaprowadzę cię do mojej Mamy, a Ona ci pomoże” – tłumaczył o. Nowak nawiązując do obchodzonej w piątek uroczystości Najświętszego Serca Jezusa i wspominanej w sobotę uroczystości Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
„Spotykamy się dziś kontynuując Spotkanie Młodych sprzed tygodnia. Dla nas, związanych z Lednicą, to właśnie Ojciec, któremu poświęcone było tamto, jak i nasze spotkanie, będzie głównym tematem przez cały rok” – wyjaśnił dominikanin.
Podczas spotkania dzieci zaśpiewały też wspólnie i odtańczyły ułożone na tegoroczne Spotkanie Młodych pieśni „Ojcze” i „Tango Francesco”. Nie zabrakło również czasu na zabawę i przechodzenie poszczególnych grup przez Bramę III Tysiąclecia.
„Takie spotkanie to przede wszystkim doświadczenie chrześcijańskiej radości poprzez modlitwę, śpiew, zabawę i taniec. Najważniejsze jest jednak w tym wszystkim doświadczenie wspólnotowości i ukazanie tego, że nasza wiara jest wiarą radości. To jest moim zdaniem największy fenomen tego typu spotkań” – podkreśla w rozmowie z KAI siostra służebniczka Hiacynta Błędzka, która przywiozła na Lednicę 30 dzieci ze szkoły we wsi Czersk k. Góry Kalwarii w województwie mazowieckim.
„Tydzień temu byliśmy na Lednicy z młodzieżą. Odważyliśmy się też zabrać na Lednicę Malucha młodsze dzieci, które w tym i ubiegłym roku przystąpiły do I Komunii św. Warto podjąć ten wysiłek, bo dzieci są pełne wrażeń i przygody − zauważa s. Hiacynta.
W czasie tego wydarzenia odbyło się także spotkanie z niebiańskimi gośćmi: bł. Janem Pawłem II i bł. Edmundem Bojanowskim, żyjącym w XIX w. założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Ten twórca ochronek dla dzieci jest także dzisiaj wzorem ojcostwa, dlatego więc jego postać była przybliżana w tym roku zarówno młodzieży, jak i dzieciom przybywającym na Pola Lednickie.
Rekordową grupę ponad 150 dzieci przywiozły na Lednicę Malucha siostry służebniczki z Gostynia i Grabonoga, rodzinnych stron bł. Edmunda Bojanowskiego. W większości uczęszczają one do przedszkola i świetlicy prowadzonych przez zakonnice. „Nasze dzieci dużo już wiedzą o bł. Edmundzie, ale tutaj, po tym jak mogły zobaczyć postać przebranego bł. Edmunda i porozmawiać z nim, stanie się im zapewne jeszcze bliższy” – wyraża nadzieję s. Agnieszka Krajnik, przełożona domu w Gostyniu.
Na Lednicę dzieci przywiozły ze sobą laurki w kształcie ryby ze swoim imieniem, miejscem zamieszkania, zdjęciem i datą chrztu św. Zostały one złożone w wielkich koszach, z których każdy z uczestników spotkania na jego zakończenie losował jedną z nich. Była to zachęta do tego, aby przez najbliższy rok, do kolejnej Lednicy, modlić się w sposób szczególny za osobę, która wykonała wylosowaną laurkę.
Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty, a także letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.