Poznań: adoracja eucharystyczna w łączności z papieżem Franciszkiem
02 czerwca 2013 | 22:17 | msz Ⓒ Ⓟ
Bp Zdzisław Fortuniak przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu 2 czerwca w łączności z papieżem Franciszkiem i Kościołem na całym świecie. W poznańskim kościele pw. Bożego Ciała licznie zgromadzili się poznaniacy, siostry zakonne i klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
Godzinna adoracja w sanktuarium pw. Bożego Ciała rozpoczęła się od przypomnienia intencji sformułowanych przez Ojca Świętego. Wierni modlili się za Kościół, aby „ukazywał się światu zawsze jako «chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany» (Ef 5, 27)” oraz „za tych, którzy w różnych częściach świata doświadczają cierpienia nowego zniewolenia i padli ofiarami wojen, handlu ludźmi, narkotykami oraz pracy niewolniczej, za dzieci i kobiety, znoszące wszelkie formy przemocy”.
Pieśni eucharystyczne „Kłaniam się Tobie”, „Panie, dobry jak chleb” czy „Przed tak wielkim Sakramentem”, śpiewane podczas adoracji, przeplatane były fragmentami z Ewangelii św. Jana o Ciele i Krwi Chrystusa, które czytali klerycy. Nie zabrakło też chwil ciszy przeznaczonych na osobistą modlitwę. Wierni odmówili również Litanię do Najświętszego Sakramentu.
Adorację zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pieśń „Pod Twoją obronę”.
Historia kościoła pw. Bożego Ciała w Poznaniu rozpoczyna się 15 sierpnia 1399 roku. Tego dnia Najświętsze Hostie zostały wykradzione z kościoła oo. Dominikanów (dzisiaj księży jezuitów), następnie sprofanowane w kamienicy przy ul. Żydowskiej i porzucone na nadwarciańskich łąkach. Na miejscu znalezienia Hostii na polecenie króla Władysława Jagiełły wybudowano kościół. Opiekę nad nim sprawowali karmelici trzewiczkowi.
Okres największej świetności świątynia przeżywała w XV i XVI stuleciu. Przybywali do niego pielgrzymi nie tylko z Wielkopolski, Pomorza, ale także z Mazowsza, Małopolski, Prus, Litwy, Węgier i Rusi. W czasie II wojny światowej kościół został zamieniony na magazyn. Od 1996 roku centralna procesja Bożego Ciała dla miasta Poznania wyrusza z tej śwityni i podąża do katedry poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.