Łowicz: rzesze wiernych i turystów na procesji w Boże Ciało
31 maja 2013 | 15:14 | ks.pk Ⓒ Ⓟ
Rozmodlone tłumy wiernych, reprezentanci wielu krain polskich w strojach regionalnych a nawet turyści z zagranicy przyjechali na obchody Bożego Ciała w Łowiczu. Przez miasto przeszła jedna z najsłynniejszych w Polsce procesji Bożego Ciała. Najstarsi są zgodni, że tegoroczna procesja była najliczniejsza odkąd pamiętają.
Uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu przewodniczył biskup diecezjalny Andrzej Dziuba. Obecni byli także biskup pomocniczy Józef Zawitkowski i biskup senior Alojzy Orszulik, duchowieństwo, siostry zakonne, alumni seminarium, władze miejskie i samorządowe, starostowie miast partnerskich Łowicza, m.in. z Zakopanego.
Podczas Mszy św. w katedrze łowickiej bp Dziuba zwracał uwagę na prostotę Pana Boga, który wybrał jedną z najprostszych form swojej obecności: chleb. W ten sposób stał się znakiem jednoczącym dla wszystkich.
Po Mszy św. wyruszyła niezwykle barwna i bogata procesja do czterech ołtarzy, przy których ze względu na obecność zagranicznych gości odczytano Ewangelie także w językach angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim. Przy czwartym ołtarzu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski. Przemawiając do wiernych, którzy szczelnie zapełnili Stary Rynek w Łowiczu, kaznodzieja wołał: „Cieszymy się, że mamy w Polsce nowe drogi i autostrady. A ja się was pytam: ludzie, dokąd wy tak pędzicie”. Bp Zawitkowski tłumaczył: „Jeśli nie będziesz się posilał Eucharystią to cię przestrzegam, ustaniesz w drodze. Bo droga do nieba daleka. I ciągle pod górę”.
Po zakończeniu procesji Bożego Ciała wierni mogli udać się na Nowy Rynek, gdzie z koncertem wystąpił Zespół „Mazowsze”. Tego też dnia władze miejsce i diecezjalne zorganizowały akcję zbierania podpisów popierających inicjatywę wpisania łowickiej procesji Bożego Ciała na Krajową Listę Narodowego Dziedzictwa Kulturowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.