Sulisławice: diecezjalne spotkanie wolontariuszy z Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie
25 maja 2013 | 20:26 | apis Ⓒ Ⓟ
W sulisławskim sanktuarium Matki Bożej odbył się 25 maja br. II Diecezjalny Zjazd Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Spotkaniu przewodniczył ich pomysłodawca i inicjator bp Krzysztof Nitkiewicz.
Ordynariusz diecezji sandomierskiej dziękując wolontariuszom za wspólne spotkanie oraz za pracę w ramach Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie podkreślił, że dzięki nim są w diecezji sandomierskiej uratowane małżeństwa i uśmiechnięte dzieci z zagrożonych rozbiciem rodzin.
– Te Centra są odzwierciedleniem działania Kościoła – Matki, który towarzyszy zawsze swoim córkom i synom, prowadzi ich i wspiera w życiowych próbach. Nie oczekuje za to pochwał, gratyfikacji pieniężnych, czy zwiększenia swoich wpływów – mówił bp Nitkiewicz. – Naszym sukcesem są uratowane małżeństwa, uśmiechnięte dzieci, zaradzenie duchowemu i materialnemu ubóstwu. Niosąc ratunek innym ratujemy samych siebie przed egoizmem i próżnością. Podążajmy dalej tą drogą miłości, którą wskazuje nam Chrystus i Jego najświętsza Matka Królowa Rodzin – podkreślił hierarcha.
Mszę św. pod przewodnictwem bp Nitkiewicza koncelebrowali kapłani koordynujący pracę Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie w dekanatach.
Ks. Wiesław Surma, koordynator Centrów w swym wystąpieniu podkreślił, że KCPR zrzeszają grupy wolontariuszy niosących szeroką pomoc rodzinom znajdujących się w trudnych i kryzysowych sytuacjach życiowych. – Nasze działania wspierane są przez lokalne samorządy i instytucje wspomagające opiekę społeczną. Posługujący wolontariusze to lekarze i pielęgniarki, ale również księża, psycholodzy, pedagodzy, prawnicy, terapeuci oraz inni specjaliści pomagający w problemach natury psychologicznej, pedagogicznej, prawniczej i w wielu innych – podkreślił koordynator.
W kazaniu ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin, mówił o zadaniach współczesnej rodziny, jej zagrożeniach oraz potrzebie rzetelnego świadectwa miłości rodzinnej i małżeńskiej. – Dziś współczesny świat zapomina lub nawet odrzuca prawdziwy i piękny obraz miłości, który człowiek otrzymuje od samego Boga. Jest to miłość ofiarna, zdolna do poświęceń, wytrwała. W zamian propagując fałszywe lub zniekształcone obrazy miłości. Dlatego potrzeba, aby współczesna rodzina stała się świadkiem i przekazicielem pięknej miłości otwartej na Boga i drugiego człowieka – podkreślił kaznodzieja.
Podczas wspólnej modlitwy uczestnicy zjazdu zawierzyli działania KCPR opiece Matki Bożej Sulisławskiej.
Po Eucharystii wolontariusze mogli wspólnie wymienić się doświadczeniami w prowadzeniu działań na rzecz pomocy rodzinom oraz wspólnie wysłuchali koncertu muzycznego. Spotkanie zakończyła modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo majowe.
Powołane na początku 2011 r. z inicjatywy ordynariusza sandomierskiego Katolickie Centra Pomocy Rodzinie w znajdują się w 21 miejscowościach we wszystkich dekanatach diecezji sandomierskiej. Zakres pomocy obejmuje przygotowanie do małżeństwa i odpowiedzialnego rodzicielstwa. W KCPR rozwiązywane są także konflikty małżeńskie i rodzinne i trudności wychowawcze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.