Święty Krzyż: ponad 1,5 tys. gimnazjalistów wzięło udział w diecezjalnej pielgrzymce
25 maja 2013 | 18:14 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 1,5 tys. uczniów z trzecich klas gimnazjalnych uczestniczyło 24 maja br. w III Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Była ona dziękczynieniem za przyjęty sakrament bierzmowania i mijający rok nauki. Pielgrzymce przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.
Młodzi pątnicy rozpoczęli pielgrzymkę od przejścia Drogą Krzyżową, którą w tym roku odprawiali w indywidualnych grupach podczas podejścia do sanktuarium. Tematem rozważań był motyw wiary przeżywanej w obliczu osobistych doświadczeń.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski, który w kazaniu podkreślił znaczenie świętokrzyskiego sanktuarium. – To miejsce, gdzie przybyliście na wspólne spotkanie, może zachwycić w kilku wymiarach. Jednym z nich jest piękno przyrody, wskazującej na wszechmoc Boga, który wszystko stwarza i powołuje do istnienia. Ta świątynia i sanktuarium sięgają czasów piastowskich. Było to ważne miejsce w naszej historii. W cieniu Świętego Krzyża wzrastały młode pokolenia o sercach pełnych wiary i miłości do Ojczyzny. Sercem tego miejsca, jego istotą, są przechowywane tutaj relikwie Drzewa Krzyża Świętego, znak obecności Chrystusa – mówił biskup E. Frankowski.
Biskup podkreślił także znaczenie darów, jakie otrzymali młodzi podczas sakramentu bierzmowania. – Dary Ducha Świętego, które otrzymaliście podczas bierzmowania niech w was trwają i rozwijają się. Pozwólcie, aby Duch Święty was nieustannie odnawiał a wtedy mocni Jego mocą będziecie mogli stawać się świadkami Chrystusowej Ewangelii – dodał bp Frankowski.
Po Mszy św. uczniowie uczcili relikwie poprzez ucałowanie i osobistą adorację. Następnie odbył się koncert zespołu Full Power Spirit. Modlitewne spotkanie gimnazjalistów i zakończyła modlitwa koronki do Miłosierdzia Bożego.
– Każde takie spotkanie pozwala nam wzajemnie się poznać, modlić we wspólnych intencjach oraz bawić, bo to też jest charakterystyką młodości. Przed nami nowy okres życia i nauki i myślę, że takie chwile pozwalają zapomnieć o codziennych kłopotach, stresach związanych z wynikami egzaminów a dają dużo radości i siły – komentowała spotkania Joanna Chmiel z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Zdaniem ks. Mariana Bolesty, diecezjalnego duszpasterza dzieci i młodzieży, pielgrzymka na Święty Krzyż pomaga młodzieży w nabywaniu umiejętności dziękczynienia. – Bóg ciągle towarzyszy naszym zmaganiom i wysiłkom pracy nad sobą. Często nasza modlitwa jest tylko modlitwą prośby, tymczasem na pielgrzymce mamy szansę dziękować za otrzymane łaski i Boże błogosławieństwo. Postawa dziękczynienia i trwanie w nim to sposób chrześcijańskiego życia, którego ciągle musimy się uczyć. Dodatkowo w tym roku mobilizuje nas do tego refleksja nad naszą wiarą, która rodzi się ze słuchania, ale aktualizuje w sposobie życia i postępowania – podsumował ks. Marian Bolesta.
Gimnazjalne pielgrzymowanie na Święty Krzyż zainicjowane zostało w diecezji sandomierskiej trzy lata temu. Do relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymują uczniowie kończący gimnazjalny etap edukacji wraz z katechetami i wychowawcami.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.