Górka Klasztorna: Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta
22 maja 2013 | 15:40 | jm Ⓒ Ⓟ
Do Górki Klasztornej – najstarszego sanktuarium maryjnego w kraju – przybyli 22 maja uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji im. Brata Alberta. Jej działania obejmują prowadzenie domów stałego i dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych.
Pielgrzymkę zainaugurowała Eucharystia przed góreckim sanktuarium, której przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej. Biskup Jan Tyrawa przypomniał, że to właśnie chrześcijaństwo stworzyło sobie właściwą kulturę, stworzyło przestrzeń miłości. – To znaczy pewną życiową mądrość, gdzie ten, który jest silny ma opiekować się słabym. I ta opieka silnego nad słabym jest potrzebna przede wszystkim owemu silnemu. Dopiero wtedy silny jest zdolny zrozumieć siebie, tego drugiego i całą otaczającą go rzeczywistość – powiedział ordynariusz bydgoski.
Fundacja powstała w środowisku sympatyków „idei albertyńskiej”, wywodzących się z duszpasterstwa osób niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło”. Oficjalnie została ona powołana w 1987 r. przez nieżyjących już Zofię Tetelowską i Stanisława Pruszyńskiego oraz kapelana „Solidarności” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Kapłan pełni obecnie funkcję prezesa zarządu fundacji, której główna siedziba znajduje się w Radwanowicach.
To również tam działają schronisko dla niepełnosprawnych, świetlica terapeutyczna, środowiskowy dom samopomocy oraz warsztat terapii zajęciowej. – W 1993 r. pojechaliśmy na pierwszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Wówczas zrodził pomysł, aby spotykać się co roku w innym sanktuarium. Przyjeżdżają osoby niepełnosprawne, ich rodzice, opiekunowie, przyjaciele. Ważny jest ten aspekt religijny, bo my odwołujemy się do najważniejszych wartości. Do przesłania św. Brata Alberta „Być dobrym jak chleb”. To odnowienie naszej troski o fundację, aby wiedziała, że jej źródłem jest Ewangelia – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Misjonarz Świętej Rodziny z Górki Klasztornej ks. Piotr Gałązka MSF podkreślił, że pielgrzymka jest znakiem szczególnej troski Matki Bożej wobec każdego człowieka. – W tym miejscu w swoim szczególnym wizerunku króluje Matka Kościoła. To Matka także tych ułomnych, słabych, chorych, bezdomnych, ale i niepełnosprawnych pod każdym względem. Stąd ta pielgrzymka, z której bardzo się cieszymy. Chcemy tym osobom chociaż w taki sposób poświęcić swój czas. Przeżyć z nimi tajemnicę wiary, a nade wszystko zbliżyć się do Pana Boga – powiedział kapłan.
Struktury fundacji tworzą jej pracownicy, przyjaciele oraz wolontariusze. To oni prowadzą zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne, a wśród nich: taneczne, muzyczne, rzemieślnicze, modelarskie oraz artystyczne. Wszystko to pozwala podopiecznym w odkrywaniu m.in. często ukrytych talentów. Fundację im. Brata Alberta tworzy obecnie 29 placówek, które sprawują opiekę nad ponad tysiącem wychowanków.
Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta została zorganizowana przez filię organizacji z Torunia i Aleksandrowa Kujawskiego po raz dwudziesty pierwszy. W program spotkania w Górce Klasztornej wpisał się koncert muzyczny, występy artystyczne, a całość zakończyło nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Do Królowej Krajny pielgrzymowało ponad 700 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.