Kultura spotkania jest podstawą pokoju
22 maja 2013 | 15:06 | kg (KAI/RV) / pm Ⓒ Ⓟ
Czynienie dobra jest tą zasadą, która łączy całą ludzkość ponad różnorodnością ideologii i religii i która tworzy kulturę spotkania, leżącą u podstaw pokoju. Zwrócił na to uwagę papież w kazaniu podczas porannej Mszy św. odprawionej 22 maja w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie.
Wraz z nim liturgię koncelebrował maronicki patriarcha antiocheński kard. Bechara Butros Rai z Libanu.
Nawiązując do czytanego w tym dniu fragmentu Ewangelii, mówiącego o uczniach Jezusa, którzy oburzali się, że ktoś, kto nie należy do ich grona, czyni dobro, Ojciec Święty zauważył, że Chrystus wezwał ich, aby pozwolili nieznajomemu nadal czynić dobre rzeczy. „Uczniowie byli trochę nietolerancyjni”, zamknięci w swym przekonaniu o posiadaniu prawdy i że „wszyscy, którzy nie mają prawdy, nie mogą postępować dobrze” – powiedział kaznodzieja. Dodał, że taka postawa była błędem i że Jezus „rozszerzył horyzont”. „Korzeń tej możliwości czynienia dobra, którą mamy wszyscy, tkwi w dziele stworzenia” – wyjaśnił Franciszek.
Przypomniał, że Bóg stworzył wszystkich na swój obraz i podobieństwo, dlatego „jesteśmy wizerunkiem Pana a On robi dobrze wszystkim i wszyscy mamy w sercu to przykazanie: czyń dobrze i nie rób złego”. I również ten, kto nie jest katolikiem, może, a nawet powinien czynić dobro – stwierdził mówca. Jednocześnie zaznaczył, że to zamykanie się na myśl o tym, że wszyscy mogą robić dobrze, tworzy mur, który „prowadzi nas do wojny”, a nawet do zabijania w imię Boga. „A mówienie, że można zabijać w imię Boga, jest po prostu bluźnierstwem” – podkreślił z mocą papież.
Zwrócił następnie uwagę, że „Pan odkupił nas wszystkich krwią Chrystusa: wszystkich, nie tylko katolików”, ale także ateistów. „I ta krew czyni nas wszystkich dziećmi Bożymi pierwszej kategorii! Zostaliśmy stworzeni jako dzieci na podobieństwo Boga a Krew Chrystusa odkupiła nas wszystkich! (…) I wszyscy mamy obowiązek robienia dobra” – tłumaczył Ojciec Święty. Dodał, że to przykazanie czynienia dobra „jest piękną drogą do pokoju”.
„Jeśli my, każdy ze swej strony, robimy dobrze innym, spotykamy się z nimi na tej płaszczyźnie i tak powoli, stopniowo, krok po kroku tworzymy tę kulturę spotkania, której tak bardzo potrzebujemy” – powiedział główny celebrans. Zauważył, że jeśli ktoś mówi, że jest niewierzący, to gdy czyni dobro, też spotka się z nami.
Mówca przypomniał, że w dniu dzisiejszym Kościół wspomina św. Ritę z Cascii, patronkę „rzeczy niemożliwych”, tymczasem to właśnie wydaje się niemożliwe: „prośmy ją o tę łaskę, aby wszyscy czynili dobro i abyśmy się spotkali w tej pracy, która jest pracą stworzenia i która upodabnia do dzieła stworzenia Ojca”. Jest to praca rodziny, wszyscy bowiem jesteśmy dziećmi Bożymi, „wszyscy” – powtórzył z mocą kilkakrotnie Franciszek.
Na zakończenie przypomniał, że Bóg chce dobra dla wszystkich i prosił św. Ritę, aby wyjednała nam tę łaskę, „która wydaje się prawie niemożliwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.