Poznań: II Urszulańskie Dni Młodych (zapowiedź)
21 maja 2013 | 16:33 | msz Ⓒ Ⓟ
Konferencja „Jak rozpoznać żywą wiarę?”, spotkania z ciekawymi gośćmi, praca w grupach tematycznych, pantomima oraz koncert misyjny złożą się na II Urszulańskie Dni Młodych, które odbędą się w Prywatnym Liceum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się w dniach 24-26 maja.
– Tegorocznym dniom towarzyszy hasło: „Powrót do wiary”, zachęcające młodego człowieka do powrotu do źródeł wiary, bycia aktywnym w wierze oraz dawania o niej świadectwa w codzienności – mówi KAI s. Katarzyna Niemiec.
Młodzież, która przyjedzie do Poznania z różnych stron Polski, będzie mogła zaangażować się w pracę w jednej z grup ewangelizacyjnych. – W ten sposób lepiej pozna działania osób, które na co dzień w nich pracują. Jest to też zachęta, by swoją wiarę przemieniać w konkretny czyn – zaznacza organizatorka dni.
Grupę wolontaryjną poprowadzą pracownicy z Hospicjum Palium w Poznaniu, domów pomocy społecznej, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Na Tak”, Fundacji „Mam marzenie” oraz z Centrum Wspierania Rodzin i wolontariusze pracujący z dziećmi niepełnosprawnymi.
Świadectwem chrześcijańskiego życia w służbie drugiemu człowiekowi podzielą się bracia ze Wspólnoty Cenacolo, Wspólnoty Żywych Kamieni z Wrocławia oraz osoby ze stowarzyszenia prowadzącego Dom Miłosierdzia w Koszalinie. Wspólnoty Żywych Kamieni zaprezentuje też pantomimę.
O działalności ewangelizacyjnej i pomocy ludziom, którzy oddalili się od Boga, opowiedzą młodzi, którzy prowadzą stronę internetową „Pełni Wiary dla Twej Chwały”.
Pracę na misjach przybliżą o. Silvanus Stock z Tanzanii i o. Aszenafi Abebe z Etiopii, misjonarze Matki Bożej Pocieszenia. Młodzi będą mieli też okazję porozmawiać z wolontariuszami, którzy pracowali na misjach m.in. w Tanzanii. Natomiast warsztaty muzyczno-liturgiczne poprowadzą Maria Krawczyk, Paweł Bębenek i Hubert Kowalski.
Uczestnicy II Urszulańskich Dni Młodych będą mogli wysłuchać konferencji „Jak rozpoznać żywą wiarę?”, którą wygłosi ks. Radosław Siwiński. Koordynator dzieła nowej ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz organizator „Ewangelizacji Nadmorskiej” będzie też duszpasterzem całego spotkania.
W czasie tych kilku dni młodzi będą mieli również okazję poznać lepiej święte związane z Zakonem Sióstr Urszulanek. Przedstawione zostaną im postaci św. Anieli Merici i bł. Marii od Wcielenia.
Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej jest prywatną szkołą katolicką prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej pod patronatem Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Siostry urszulanki Unii Rzymskiej przybyły do Poznania w 1857 roku. Założyły szkołę elementarną i szkołę średnią o charakterze katolickim i polskim. Dwa lata później przy szkole powstało seminarium nauczycielskie. Szkoła i klasztor zostały zlikwidowane przez zaborcę pruskiego w 1875 roku. Po pierwszej wojnie światowej, w 1919 roku, siostry urszulanki powróciły do Poznania. Trzy lata później wybudowały nową szkołę przy Wałach Leszczyńskiego (dziś aleja Niepodległości). Szkoła, która wznowiła działalność po zakończeniu drugiej wojny światowej, została zlikwidowana przez władze komunistyczne w 1962 roku.
Urszulanki po raz czwarty podjęły swą misję wychowania i nauczania dwadzieścia lat później. Od 2001 r. szkoła jest koedukacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.