Bydgoszcz: 100 lat konsekracji kościoła Świętej Trójcy
19 maja 2013 | 18:20 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem wiernych i kapłanów w Bydgoszczy obchodzono 100-lecie konsekracji kościoła Świętej
Trójcy. Uroczystościom przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Jak podkreślił ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, proboszcz wspólnoty Świętej Trójcy a zarazem wikariusz generalny diecezji bydgoskiej, bez wybitnych kapłanów, m.in. ks. Mieczysława Skoniecznego, ks. Kazimierza Sojki, ks. Jerzego Gołębiewskiego – pracujących także w trudnych czasach zaborów, i świeckich budynek świeciłby pustkami.
Pierwotny kościół Świętej Trójcy został wybudowany na przedmieściu Chwytowo w latach 1550-1576, a konsekrował go biskup włocławski Stanisław Karnkowski w 1579 roku. Niestety, w latach zaboru pruskiego świątynię zamieniono na magazyn i prochownię, co przyczyniło się do jej niszczenia, a w konsekwencji do rozebrania w 1829 roku.
Dopiero ks. Ryszardowi Markwartowi – ówczesnemu proboszczowi fary – w wyniku ugody arcybiskupa Floriana Stablewskiego z rządem pruskim udało się w 1906 roku uzyskać zezwolenie na budowę nowego kościoła w miejscu ruin poprzedniego. Realizacja miała powstawać wyłącznie z ofiar i składek. Nawet Papież Pius X przekazał dziesięć tysięcy lirów włoskich. I tak świątynię wybudowano w krótkim czasie, bo od 1910 do 1912 roku, według projektu architekta Rogera Sławskiego.
Uroczystościom konsekracji kościoła przewodniczył 18 maja 1913 roku sufragan gnieźnieński bp Wilhelm Kloske. Data została wybrana celowo – w odpust Świętej Trójcy. – Rocznice są zawsze okazją do świętowania, czyli powrotem do źródeł. Po to, aby zaznaczyć tradycję, pokazać kulturę i historię. W ten sposób buduje się tożsamość. Przez rocznice, powroty do początków ukazuje się prawda, że nie wzięliśmy się znikąd. Będąc w tym miejscu, dotykamy czegoś ważnego, w co były zaangażowane pokolenia – powiedział bp Jan Tyrawa
Kościół Świętej Trójcy pełnił początkowo funkcję kościoła filialnego bydgoskiej fary. W czasie zaborów były w nim odprawiane nabożeństwa tylko w języku polskim. Dlatego nie bez przyczyny świątynia była nazywana „wybitnym polskim ośrodkiem katolickiego życia duszpasterskiego, społecznego, kulturalnego”.
– Staraliśmy się o tej rocznicy nie zapominać. Eucharystia, głoszone Słowo Boże, konferencje, wykłady, stowarzyszenia, grupy apostolskie, harcerstwo, dzisiaj procentują. Jubileusz jest okazją do jeszcze większej modlitwy, refleksji i dziękczynienia, ale nie tylko. To wszystko ma nam przypominać, że Kościół jest ciągle żywy – dodał ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek.
Widząc potrzebę jeszcze większego rozwoju życia duchowego w mieście, prymas Polski kard. Edmund Dalbor utworzył 1 kwietnia 1924 roku przy kościele okręg duszpasterski, a w roku następnym erygował parafię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.