Szkoła podstawowa w Rychławie otrzymała imię bł. Jana Pawła II
16 maja 2013 | 19:01 | xis Ⓒ Ⓟ
Publiczna Szkoła Podstawowa w Rychławie otrzymała 16 maja jako patrona bł. Jana Pawła II. Mszy św. w kościele parafialnym w Kamionce k/Nowego nad Wisłą przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który powiedział: „Święci patroni są nam potrzebni, abyśmy potrafili pracować nad naszym człowieczeństwem i kształtem ludzkiej miłości”.
Szkołę w Rychławie prowadzi od roku Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy.
Uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru szkoły rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny w kościele parafialnym w Kamionce, którego patronem jest dzisiaj czczony św. Andrzej Bobola.
Na rozpoczęcie uroczystości proboszcz, ks. Andrzej Taliński podkreślił, że „środowisko szkoły w Rychławie od dawna żywo modli się za pośrednictwem bł. Jana Pawła II, stara się na co dzień wcielać naukę papieża a dzisiaj ogromnie cieszy się, że otrzymuje błogosławionego Ojca Świętego jako patrona szkoły”.
W homilii bp Kasyna wielokrotnie nawiązywał do wzorców jakie pozostawili patron dnia i kościoła w Kamionce, św. Andrzej Bobola oraz patron szkoły bł. Jan Paweł II. Mówiąc o św. Andrzeju Boboli, kaznodzieja podkreślił, że patron dnia „odznaczał się bardzo głębokim i żywym kontaktem z ludźmi, który był możliwy dzięki żywej wierze i oddaniu Bogu”. Bp Kasyna wskazał, że zarówno święty patron dnia, jak i nowy patron szkoły w Rychławie to „ludzie Nowej Ewangelizacji”. Uczestnikom uroczystości hierarcha wskazywał wzór obu świętych, którzy „pokazali, że wiara nasza musi być żywa, świadoma, odpowiedzialna, bo wtedy tylko można głosić Chrystusa”.
Odwołując się do niektórych trudnych cech charakteru św. Andrzeja Boboli, biskup pelpliński mówił, że każdy może wypracować w sobie taką postawę, która będzie zgodna z drogą do świętości: „z Bożą pomocą wszystko jest możliwe, możliwa jest miłość”. Biskup zachęcał do pracy nad swoim charakterem, aby kroczyć drogą doskonałości chrześcijańskiej. Bp Kasyna zacytował współczesnego francuskiego filozofa, który powiedział: „naród poradzi sobie bez wybitnych naukowców, bez ministrów, bez prezydentów, ale nie poradzi sobie bez świętych, ten zaczyn jest konieczny”. „Święci patroni są nam potrzebni, abyśmy potrafili pracować nad naszym człowieczeństwem i kształtem ludzkiej miłości” – powiedział kaznodzieja.
Podkreślając wzór postaw, jakie pozostawił św. Andrzej Bobola, bp Kasyna wyliczył, że święty „chce nas przestrzec przed podziałami, przed duchem nienawiści, przed lenistwem, bo sam był niestrudzonym pracownikiem Bożej winnicy”.
Pod koniec homilii biskup pelpliński powiedział: „Niech przykład bł. Jana Pawła II, jako patrona szkoły, będzie mobilizacją i motywacją do stawania się dobrymi ludźmi i dbającymi o świętość życia, pielęgnującymi w sobie żywą wiarę”.
Po odczytaniu aktu nadania imienia szkole, dyrektor placówki Maria Koniarska, podkreśliła, że „wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, to wybór wzoru do naśladowania zarówno dla nauczycieli jak i uczniów oraz rodziców a sztandar to symbol tradycji szkoły”.
Po uroczystości w Kamionce, na terenie szkoły w Rychławie, bp Kasyna pobłogosławił tablicę pamiątkową upamiętniającą dzień nadania szkole patrona.
Szkoła w Rychławie liczy sto lat. Jest niewielką placówką, w której uczy się 46 uczniów i 26 przedszkolaków. Kiedy groziło jej zamknięcie, szkołę przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. Szkoła ma izbę pamięci patrona a także relikwie przekazane przez kard. St. Dziwisza. Bł. Jan Paweł II jest bardzo przez szkołę czczony, między innymi podczas obchodów Dnia Papieskiego, wieczornic i obchodów wszystkich ważnych wydarzeń z życia Karola Wojtyły. Odbywają się przedstawienia teatralne w oparciu o teksty Jana Pawła II, konkursy, zawody sportowe, projekcje filmów o papieżu i liczne wystawy poświęcone patronowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.