Poznań: konstytucja dogmatyczna „Lumen gentium” podczas Verba Sacra
12 maja 2013 | 18:58 | msz Ⓒ Ⓟ
Fragmenty konstytucji dogmatycznej „Lumen gentium” w interpretacji Jarosława Gajewskiego, aktora Teatru Polskiego w Warszawie, usłyszeli uczestnicy specjalnej prezentacji Verba Sacra w poznańskiej katedrze.
Niedzielna prezentacja odbyła się z okazji Roku Wiary i 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II.
– Konstytucja „Lumen gentium” podejmuje opis natury Kościoła, tego, czym on jest w sobie – zauważył w komentarzu ks. dr Tomasz Nawracała z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podkreślił, że historia świata jest przede wszystkim historią Kościoła. – Stwarzając człowieka, Pan Bóg przeznacza go dla siebie i tego wyboru nie zmienia zło i grzech. Bóg jest wierny człowiekowi i czyni wszystko, aby go doprowadzić do zjednoczenia ze sobą – zwrócił uwagę w komentarzu. Celem wszystkich działań Boga jest przygotowanie człowieka na przyjście zapowiedzianego i obiecanego Mesjasza, Jezusa Chrystusa.
Ks. dr Nawracała przypomniał, że Sobór Watykański II wskazuje na Chrystusa jako Głowę Kościoła oraz „uznaje różnorodność członków jako przejaw działania Ducha, który przez rozmaite dary kieruje nim i go przyozdabia”. Zwrócił też uwagę na dwa ważne aspekty Kościoła, o których wspomina „Lumen gentium”, jego widzialność i niewidzialność.
Ks. dr Nawracała podkreślił, że „Lumen gentium” nieustannie przypomina, że każdy wezwany jest przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii świadectwem swego życia. – Dziś potrzeba głoszenia Jezusa Chrystusa wszystkim, aby każdy człowiek mógł osiągnąć nie tylko zbawienie, ale przede wszystkim jego pełnię – stwierdził.
Uczestnicy niedzielnej prezentacji usłyszeli marsz Księcia Danii z Suity D-Dur Jeremiaha Clarke’a, chorał z Kantaty 147. Johanna Sebastiana Bacha, etiudę E-Dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina oraz Gammal fabodpsalm Oskara Lindberga w wykonaniu Romana Grynia i Sławomira Kamińskiego, profesorów Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Niedzielna prezentacja Verba Sacra była 140. z cyklu.
Ogólnopolski cykl w reżyserii Przemysława Basińskiego prezentowany jest od 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.