Ostrów Wielkopolski: marsz w obronie Telewizji Trwam
12 maja 2013 | 11:27 | ek Ⓒ Ⓟ
Marsz poparcia dla Telewizji Trwam przeszedł w sobotę 11 maja ulicami Ostrowa Wielkopolskiego. Jego uczestnicy domagali się powszechnego dostępu TV Trwam w cyfrowym systemie naziemnym.
Marsz rozpoczęła Msza św. w kościele św. pw. Antoniego Padewskiego celebrowana przez biskupa seniora Teofila Wilskiego w asyście proboszcza parafii ks. kan. Pawła Kostrzewy, ks. inf. Tadeusza Smyta, emerytowanego wikariusza biskupiego oraz wielu kapłanów z Ostrowa Wielkopolskiego i regionu.
W homilii emerytowany biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że intencja modlitwy zrodziła się spontanicznie z braku wolności mediów oraz wobec ataków na Radio Maryja i dyskryminacji Telewizji Trwam. – Ten nasz sprzeciw wynika z troski o ewangelizację naszej ojczyzny, prawdę, ducha narodu i dobro wspólne ojczyzny. Media katolickie prowadzą modlitwę, katechizują, mówią o rodzinie, wychowaniu. Są pocieszeniem dla chorych, samotnych, umożliwiają rozmowy młodym i starszym, uczonym i prostym ludziom, patriotom zatroskanym o nasze życie społeczne – powiedział bp Wilski.
Zaznaczył, że wierni czują się odpowiedzialni za katolickie media w obliczu istniejących współcześnie zagrożeń. – Większość mediów komercyjnych, także niektóre programy tzw. telewizji społecznej sieją zasady liberalizmu moralnego i próbują niszczyć zasady życia i wartości chrześcijańskie, próbują rozbijać życie małżeństwa i rodziny, wiele w nich przemilczeń, manipulacji medialnych, kłamstw i oszczerstw –mówił hierarcha.
Ubolewał, że w mediach nie mogą przebić się głosy uczonych w obronie życia poczętego, dyskryminuje się ich osiągnięcia, odrzuca się zasady prawa naturalnego, pojęcie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. – To jest prawo Boże wszczepione w naturę ludzką. To prawo Boże próbuje się odrzucić. Te media starają się odrzucać zasady i wartości chrześcijańskie. Często zależy im na degradacji człowieka i życia społecznego, a to już jest robota typowo szatańska – stwierdził bp Wilski. Wskazał, że takie działania godzą w głęboko w dobro ojczyzny, w ducha narodu kształtowanego przez chrześcijaństwo i zakorzenionego w życiu Kościoła.
Bp Wilski odwołał się do słów Jana Pawła II: „Bądźcie wierni temu dziedzictwu, któremu na imię Polska, dziedzictwu wiary, tradycji i kultury. W Chrystusie i Kościele jest siła i zdrowie narodu”. – Zachowanie tego dziedzictwa jest dla nas bardzo ważne. Katolickie media: Radio Maryja i Telewizja Trwam temu służą, dlatego próbuje się je oczerniać, dyskryminować, najchętniej usunęłoby się je z życia publicznego, bo bronią prawdziwych wartości, życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, bo ewangelizują naród, który chciałoby się oderwać od Chrystusa i Kościoła – zauważył biskup senior.
Ubolewał, że rządzący są głusi na wołanie narodu. – Naród w ponad 90 procentach wierzący ma prawo we własnym kraju do mediów służących jego życiu religijnemu i narodowemu. Obywatele wypowiadają się stale w listach protestacyjnych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Stale wypowiada się naród w licznych marszach, a nasze władze milczą, przecież one powinny reprezentować obywateli naszego kraju, powinny nam służyć. W takich sytuacjach mamy prawo zapytać czy jest szanowana demokracja i konstytucyjne prawo wolności – mówił kaznodzieja.
Wzywał do brania odpowiedzialności za ojczyznę i wartości. – Chcemy być świadkami wierności Ewangelii, Kościołowi i Chrystusowi. Nie chcemy być bierni. Bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, co stanowi sprawę Bożą w naszej ojczyźnie. Jesteśmy w ten sposób wołaniem o nasze media, wolność, wartości, którymi chce żyć nasza ojczyzna. Jesteśmy protestem mówiącym, że większość społeczeństwa nie może być lekceważona – zaznaczył biskup.
Prosił o modlitwę w tej intencji. – Te wszystkie sprawy budzące wielką troskę przedstawiamy Bogu z ufnością i nadzieją, bo do Niego należy zwycięstwo prawdy i dobra. Niech Matka Boża wyprasza nam Ducha Świętego, by prowadził nas do prawdy, odwagi i troski o to wszystko, co stanowi wartości chrześcijańskie życia – modlił się bp Wilski.
Po Mszy św. odbył się przemarsz ulicami miasta na plac przy konkatedrze. Wśród uczestników marszu byli: bp Wilski, księża, parlamentarzyści i radni Prawa i Sprawiedliwości, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Regionu Wielkopolska Południowa, członkowie Kół Radia Maryja. Przez cały ten czas przygrywała „Kapela znad Baryczy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.