Śrem: Noc Nauki w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury im. Jana Pawła II
11 maja 2013 | 12:08 | bt Ⓒ Ⓟ
Katolickie Centrum Edukacji i Kultury (KCEK) im. Jana Pawła II w piątek 10 maja już po raz trzeci zorganizowało Noc Nauki, w której wzięły udział dzieci i młodzież z powiatu śremskiego i innych części województwa wielkopolskiego. Gośćmi tego wydarzenia byli w tym roku m.in. animatorzy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.
W czasie śremskiej Nocy Nauki można było wziąć udział w dowolnych, wybranych przez siebie 45-minutowych warsztatach. Ich uczestnicy, łącząc zabawę z nauką, mieli okazję osobiście przeprowadzać doświadczenia odkrywając w ten sposób tajemnice świata fizyki, chemii czy przyrody.
Tej nocy w Śremie można było również własnoręcznie skonstruować robota, przyjrzeć się dokładniej gwiazdom czy spróbować trudnej sztuki pisania gęsim piórem czy też odkryć w sobie talent aktorski. Natomiast animatorzy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy zaprezentowali tu interaktywną wystawę pt. „Eksperymentuj”, pozwalającą dostrzec i zrozumieć zjawiska naukowe, z którymi spotykamy się w otaczającym nas świecie.
„Inicjatorami cieszącej się sporym zainteresowaniem Nocy Nauki są nasi nauczyciele: Grzegorz Pierzchalski, który jest także animatorem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Kacper Knyspel” – zaznacza w rozmowie z KAI Maria Podzerek, dyrektorka szkoły podstawowej i gimnazjum działających w ramach KCEK dodając, że placówka współpracuje także z kołami naukowymi studentów UAM i otrzymała tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów”.
„Noc Nauki to noc pełna niezapomnianych wrażeń i niespodzianek! To czas dla osób lubiących naukę, zabawy, ciekawostki i eksperymenty” – przyznaje Pierzchalski wyjaśniając, że celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania interesujących zagadnień z dziedziny nauk ścisłych i nie tylko. „Tej nocy każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa” – stwierdza Pierzchalski, na co dzień uczący geografii i przyrody oraz prowadzący szkolny Klub „Odyseja Eksperymentów”.
„Jako chemicy z powołania, chcemy pokazać, że ta nauka jest fascynująca. Mamy tu możliwość zaprezentowania uczniom w bardzo atrakcyjnej formie tego, na co często nie starcza czasu na lekcjach. Może też uda nam się zarazić kogoś naszą pasją?” – przekonują z kolei Kacper Knyspel, nauczyciel chemii i matematyki oraz Marcin Włodarczak z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, prowadzący podczas tegorocznej Nocy Nauki warsztaty zatytułowane „Chemia dla odważnych”.
Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II rozpoczęły swoją działalność w Śremie w 2010 r. Wraz ze Szkołą Muzyczną I Stopnia działają one w ramach projektu, jakim jest Katolickie Centrum Edukacji i Kultury im. bł. Jana Pawła II utworzone przy śremskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa.
Centrum to, jak zaznacza jego twórca ks. proboszcz Ryszard Adamczak, „stanowi zarówno miejsce spotkań dla śremskiego środowiska katolickiego oraz propagowania myśli i dzieł Jana Pawła II, jak i przestrzeń do działalności wychowawczej, społecznej i kulturalnej związanej przede wszystkim z nauką Kościoła i nauczaniem Ojca Świętego”.
W ten profil więc wpisuje się jak najbardziej także utworzona w Śremie szkoła katolicka. „Nasz program wychowawczy jest oparty na myśli Jana Pawła II i bardzo duży nacisk kładziemy w nim na indywidualny rozwój każdego ucznia, jego wychowanie i kształcenie” – wyjaśnia KAI Maria Podzerek, dyrektorka szkoły dodając, że wychowanie i kształcenie dzieci i młodzieży oparte jest na ścisłej współpracy rodziców, uczniów i nauczycieli.
Obecnie w szkole podstawowej i w gimnazjum uczy się w sumie 400 uczniów, a docelowo będzie ich 600. Od września 2013 r. zostanie bowiem otwarte w Śremie także liceum katolickie oraz internat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.