Toruń: Toruńskie Dni Dialogu „Inny nie znaczy obcy”
10 maja 2013 | 14:12 | xpb Ⓒ Ⓟ
Koncerty, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty, pokazy filmów, wystawy plastyczne i fotograficzne oraz biesiada żydowska. To atrakcje, jakie czekają na uczestników Toruńskich Dni Dialogu, które odbędą się 16-26 maja. Wydarzenia wpisują się w obchody III Tygodnia Kultury Żydowskiej.
Chodzi o to, żeby innych odkrywać wciąż na nowo jako innych i podchodzić do nich z poszanowaniem ich inności – powiedział ks. dr Tomasz Siuda, prorektor Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 maja w Dworze Artusa. Słowa te, wypowiedziane przez kard. Ratzingera stały się mottem tegorocznych Toruńskich Dni Dialogu. Dlatego ich tytuł to „Inny nie znaczy obcy”, ponieważ inność nie powinna być powodem lęku, ale inność może być ubogaceniem – dodał ks. Siuda.
– Porozumienie, które dokonuje się w społeczeństwie ma wtedy sens, gdy jest oparte na poznaniu różnych grup religijnych czy etnicznych, gdy szukamy nie tyle nawet wspólnych cech, ale poznając się odkrywamy, że możemy się ubogacać – powiedział ks. Siuda.
Toruńskie Dni Dialogu szczególnie skupiają się wokół kultury żydowskiej. To właśnie ta grupa etniczna w dużym stopniu miała wpływ na kształtowanie się kultury polskiej. Przez 10 dni mieszkańcy Torunia będą mogli wysłuchać ciekawych prelekcji. Jednym z centralnych wydarzeń będzie wykład dr Katarzyny Nadanej-Sokołowskiej na temat: „Simon Weil – Mistyka i negatywność” oraz dyskusja panelowa „Mistyczka, heretyczka, przewodniczka duchowa?” poświęcona pismom i życiu Simon Weil. Organizatorzy zachęcają do wysłuchania opowieści o słynnym Archiwum Getta Warszawy. Prezentacji dokona dr Eleonora Bergman (ŻIH). Archiwum Getta to zbiór zawierający obszerną dokumentację życia, cierpienia i śmierci mieszkańców warszawskiego getta. Zbiór ten został wpisany w 1999 r. przez UNESCO na Listę „Pamięć Świata”. Wśród prelekcji warto zwrócić uwagę na wykład prof. Pawła Śpiewaka z Uniwersytetu Warsawskiego na temat „Judaizm wobec zagłady”.
Wśród wydarzeń będzie coś dla ducha i dla ciała. Prezentowane będą filmy nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”, odbędą się koncerty takich zespołów jak „KROKE”, „HaShir”, „Klezmafour”. Będzie można także zobaczyć spektakl „Marionetka – kosmiczna tajemnica” w „Baju Pomorskim”. – To, co zbliża ludzi, to śpiew, taniec i kuchnia. Nie zabraknie tych elementów wśród wydarzeń Toruńskich Dni Dialogu – zapewnił ks. Siuda. Wśród atrakcji znajdą się warsztaty z malowania na szkle, warsztaty tańca hebrajskiego oraz biesiada żydowska prowadzona przez artystów z Izraela. Podczas biesiady będzie można skosztować potraw oraz przekonać się o wyjątkowych walorach trunków żydowskich.
Budowanie płaszczyzny dialogu wymaga współpracy wielu instytucji. Tegoroczne Toruńskie Dni Dialogu organizowane są przez Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz Fundację „Hodos”. W organizację tego wydarzenia włączyły się także znaczące instytucje kulturalne z Torunia: Dwór Artusa, Teatr „Baj Pomorski”, Muzeum Etnograficzne, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.
Patronat honorowy objęli m.in.: ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, biskup toruński Andrzej Suski oraz bp Mieczysław Cisło.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in.: Katolicka Agencja Informacyjna, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”, Radio Plus Toruń, TVP Bydgoszcz.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie Wyższej szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu www.wsfh.edu.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.