Poznań: 30. rocznica tragicznej śmierci o. Honoriusza Kowalczyka OP
08 maja 2013 | 19:27 | bt Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj po południu, w 30. rocznicę tragicznej śmierci o. Honoriusza Kowalczyka OP, modlono się w jego intencji w poznańskim kościele oo. dominikanów. O. Honoriusz, duszpasterz akademicki i nieformalny kapelan „Solidarności”, zginął w czasie stanu wojennego w wyniku wypadku samochodowego, którego okoliczności do dziś nie zostały wyjaśnione.
Główne obchody 30. rocznicy tragicznej śmierci o. Honoriusza Kowalczyka OP odbędą się w sobotę, 11 maja. Tego dnia w poznańskim klasztorze oo. dominikanów o godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. w jego intencji. Następnie w Dużej Sali DA wykład przedstawiający sylwetkę duszpasterską śp. o. Honoriusza wygłosi historyk dr Leszek Zygner, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Po nim wystąpi znany poznański poeta i bard Jacek Kowalski.
Honoriusz Stanisław Kowalczyk urodził się 26 lipca 1935 r. w Duczyminie k. Przasnysza. W 1952 r. wstąpił do dominikańskiego nowicjatu w Poznaniu przyjmując zakonne imię Honoriusz. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 r. Później studiował jeszcze na Wydziale Teologicznym KUL i równocześnie w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego. Był także duszpasterzem młodzieży w Krakowie.
W 1974 r. został głównym duszpasterzem akademickim w kościele oo. dominikanów w Poznaniu. Od 1981 r. opiekował się także młodzieżą biorącą udział w strajkach przeciwko władzy komunistycznej. W czasie stanu wojennego organizował też pomoc dla rodzin internowanych opozycjonistów oraz odprawiał Msze św. za Ojczyznę jako nieformalny duszpasterz „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej.
W związku ze swoją działalnością był inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa otrzymując także telefony z pogróżkami. 17 kwietnia 1983 r. „maluch”, którym jechał o. Honoriusz uległ wypadkowi w Wydartowie k. Trzemeszna. Ciężko ranny w nim dominikanin zmarł 8 maja w szpitalu w Poznaniu. W dochodzeniu prowadzonym później w sprawie wypadku ujawniono nieprawidłowości. Nie zostały one jednak wyjaśnione również w śledztwie poznańskiego IPN z lat 2001-2002. Podejrzewa się, że udział w rzekomym „wypadku” mieli udział funkcjonariusze SB.
Przy kościele poznańskich dominikanów znajduje się głaz poświęcony śp. o. Honoriuszowi Kowalczykowi wystawiony w 2000 r., na którym wyryte są m.in. słowa: „Jeśli ludzie umilkną, kamienie wołać będą”. Od 2009 r. ma on także w Poznaniu swoją ulicę. Natomiast 31 sierpnia 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie o. Honoriusza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W stolicy Wielkopolski działa Fundacja im. o. Honoriusza Kowalczyka, która wspiera misję zakonu dominikanów oraz prowadzi działalność charytatywną, wychowawczą i edukacyjną. Przy fundacji działają też: Ośrodek Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych oraz Dominikański Ośrodek Pomocy Rodzinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.