Kraków: spotkanie z dziełem Becketta w dominikańskiej „Szkole Czytania”
24 kwietnia 2013 | 15:47 | led Ⓒ Ⓟ
Dzieło irlandzkiego noblisty Samuela Becketta „Wtedy gdy” było głównym tematem wczorajszego spotkania zorganizowanego w Krakowie w ramach dominikańskiej „Szkoły Czytania”. Spotkanie prowadził Antoni Libera, znawca twórczości autora "Czekając na Godota" i reżyser jego sztuk.
W ramach zapoczątkowanego w grudniu „Seminarium z Becketta” odbyło się pięć spotkań – za każdym razem omawiano inny utwór jednego z największych pisarzy i dramaturgów XX w., w których bohaterowie zadają sobie pytanie o sens życia oraz miejsce człowieka na ziemi.
„Wtedy gdy” jest sztuką na jedną postać i głos, który do niej mówi. Podczas spotkania Antoni Libera zwrócił uwagę na to, że głos, który mówi do postaci dochodzi z trzech stron. Głos z jednej strony mówi o podróży do miejsca z dzieciństwa, drugi o galerii portretu, poczcie i bibliotece, gdzie bohater chronił się gdy padał deszcz. Natomiast trzeci głos mówi o spotkaniu z ukochaną. Analizując te głosy, Libera wyjaśniał, że pierwszy głos, opowiadający o podróży do miejsca z dzieciństwa jest ucieleśnieniem pamięci.
Podsumowując utwór, Libera powiedział, że ukazuje ono obraz człowieka niezwykle samotnego, który całe życie nie miał bliskich. „Jego wyobcowanie jest tak fundamentalne, że z nikim nigdy nie rozmawiał, tylko ze sobą i po to, aby być z kimś, bronić się przed pustką, być razem przynajmniej w wyobraźni” – podkreślił badacz twórczości Becketta. „Są to rozmaite formy bronienia się przed samotnością, które z czasem sprawiały trudność” – dodał.
Zdaniem Libery ów obraz nieszczęśliwego losu jest parabolą losu rodzaju ludzkiego.
Samuel Beckett urodził się 13 kwietnia r. 1906 w Foxrock, w rodzinie protestanckiej, zmarł 22 grudnia 1989 r. w Paryżu. Był dramaturgiem, prozaikiem, eseistą, początkowo tworzył w języku angielskim, a później francuskim. Jego powieści są pozbawiane tradycyjnej narracji, utrzymane w klimacie pesymizmu i podkreślające bezsens ludzkiej egzystencji.
Beckett już jako młody mężczyzna zainteresował się literaturą. Studiował filologię romańską w Trinity College, gdzie potem wykładał, jednak śmierć ojca (1933) doprowadziły go do depresji nerwowej i ostatecznie wyjechał do Paryża. Brał czynny udział we francuskim ruchu oporu. W 1969 został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla, której nie odebrał osobiście.
Dziś Beckett uważany jest za jednego z najbardziej znakomitych pisarzy XX wieku. Pisał utwory o różnej tematyce, przede wszystkim poruszające kwestie egzystencjalne, dotyczące życia ludzkiego. Poprzez swoje dzieła zadawał pytania o sens życia, drogę, jaką przemierza człowiek i o kres jego wędrówki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.